Hlavní navigace

Novela zákona o veřejných zakázkách má dopad i na příjemce dotací

22. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Jste malý podnik a čerpáte dotace z Operačního programu podnikání a inovace? Připravte se na změny při výběru dodavatelů v rámci vašeho projektu.

Dne 1. dubna 2012 nabyla účinnosti novela zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, podle níž je nutné při výběru dodavatelů u projektů s mírou podpory vyšší než 50% postupovat podle zákona. V textu jsou postupně uvedeny jednotlivé nejvýznamnější změny a jejich dopad na zadavatele veřejných zakázek. Čtěte více: 15 nejčastějších chyb v žádostech o dotace z programu Podnikání a inovace

Snížení limitů pro zakázky malého rozsahu, změna definice dotovaného zadavatele

U zakázek malého rozsahu se nově snižují limity z 2 mil. Kč na 1 mil. Kč a u dodávek a služeb z 6 mil. Kč na 3 mil Kč u stavebních prací. Dále se mění definice dotovaného zadavatele, kterým je nově každý subjekt zadávající veřejnou zakázku hrazenou z více než 50 % z peněžních prostředků z veřejných zdrojů nebo pokud peněžní prostředky poskytnuté na veřejnou zakázku z těchto zdrojů přesahují 200 mil. Kč. 

V operačním programu Podnikání a Inovace (dále jen „OPPI“) se tato změna dotkne zejména malých podniků s mírou podpory 60 %, které budou mít povinnost postupovat dle zákona u zakázek za více než 1 mil. Kč v případě dodávek a služeb nebo 3 mil. Kč u stavebních prací.

Požadavek na velikost firmy z pohledu počtu zaměstnanců

Tento požadavek je možné po novelizaci nahradit požadavkem na seznam osob podílejících se na realizaci zakázky

Nedoporučuje se tedy požadovat určitý minimální počet zaměstnanců firmy, dodavatel k realizaci zakázky může využít i subdodavatelů či osob v jiném než zaměstnaneckém poměru – lze požadovat seznam osob, které se budou podílet na realizaci zakázky a stanovit minimální kvalifikaci, kterou musí plnit, ale bez požadavku na pracovněprávní vztah k dodavateli. Čtěte více: Schválili Vám dotaci? Poradíme, na co a jak se připravit

Obrat a jiné ekonomické požadavky jako nevhodné kvalifikační předpoklady

Obrat a jiné ekonomické požadavky není možné stanovit jako kvalifikační předpoklady. V souladu s novelizovaným zákonem však zadavatel po uchazečích může požadovat čestné prohlášení o své ekonomické a finanční způsobilosti plnit zakázku.

Certifikáty systému řízení jakosti (ISO) a jiné certifikáty v oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce jako nevhodné kvalifikační předpoklady

Požadavek na certifikáty systému řízení jakosti (ISO) či jiné certifikáty v oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce nejsou v souladu s novelou zákona možným kvalifikačním předpokladem a není možné je v Zadávací dokumentaci po uchazečích požadovat.

Hodnota referenčních zakázek u stavebních prací

Požadavek na hodnotu jednotlivé referenční zakázky nesmí v případě zakázek na stavební práce přesahovat polovinu předpokládané hodnoty požadovaného plnění.

MM_socky3

Další body přineseme v druhém dílu článku.

Autorka: Dita Šilingerová – působí ve společnosti eNovation s.r.o. jako specialista na veřejné zakázky.

Pro server Podnikatel.cz připravila společnost eNovation, s.r.o. 

enovation

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).