Hlavní navigace

Novela zákona o potravinách zvedá pokutu až na 1 milion korun

19. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Minulý týden nabyla účinnosti novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích a zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Podnikatelé, kteří provozují potravinářské podniky a dovážejí potraviny nebo potravinářské výrobky ze zemí mimo Evropskou unii nebo ze zemí, které nejsou smluvními stranami Evropského hospodářského prostoru, budou muset uhradit kontrolu těchto potravin a výrobků. Stejně tak půjde na jejich vrub případná dodatečná kontrola při nesplnění některých opatření.

Potraviny uložené například ve skladech musí podnikatel označit informací o složení a zemi původu. Podnikatel, který nesplní oznamovací povinnost vůči Státní zemědělské a potravinářské inspekci a neoznámí zahájení, změnu nebo ukončení činnosti, dostane pokutu až 1 milion korun. Ta se zvedla z původního půl milionu korun.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce mohou podnikateli uložit, aby na své náklady nechal udělat testy produktů v akeditované laboratoři. Také mohou nově provádět testovací nákupy u zásilkových obchodů nebo v internetových prodejnách.

Martina Šmídtová, tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, proto doporučuje podnikatelům, kterých se příslušná novela týká, aby se s ní pečlivě seznámili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).