Hlavní navigace

Objevili jsme vychytávky pro stavbaře. Kolik stojí a co všechno umí

22. 3. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Usnadněte práci řemeslníkům, zvyšte jejich produktivitu a sobě peníze. Objevili jsme vychytávky, které zatím nemají v Česku konkurenci.

Patentový úřad bývá občas zahlcen vynálezy, nad kterými běžnému smrtelníkovi zůstává rozum stát. Tu a tam se ale zalesknou oči i úředníkovi z Úřadu průmyslového vlastnictví nad výtvorem jednoduchým jak žebřík. Málo nákladů, snadné použití, zásah masy lidí. Našlo se v poslední době něco, co stálo za sériovou výrobu a zároveň dokázalo ulehčit práci hlavně řemeslníkům?

Na své si dnes přijdou firmy mající pod křídly truhláře, tesaře, zedníky i obkladače. Právě jim totiž tyto novinky na trhu ulehčí práci, která se tak stane rychlejší a pro zaměstnavatele ekonomicky výhodnější. Čtěte také: Banky se zaměřují na mobily. Nahradí chytré telefony platební karty a hotovost?

Jak vybrat míchačku

Obor, na kterém se zub času příliš nepodepsal, je zednictví. Dnešní fanka stále vypadá jako konický ešus s rukojetí a i lžíce je designově stejně vyspělá jako ta, za pomoci které nahazovali „Konzum“ naši otcové v produktivním věku.

Přesto existuje vymoženost pro zedníky, obkladače a štukatéry, která jim usnadní práci ve špatně přístupných prostorách. Tam, kam dříve vynášeli pojivo v kbelíkách, tam dnes výtahem či po schodišti dopraví skládací či talířovou míchačku. 

Takový pomocník je malý, mobilní, výkonný. Namíchá maltu, lepidlo, sádru, teraso i tmel, ale něco stojí. Jak moc zatížíte firemní rozpočet, záleží hlavně na přepravních rozměrech. Zde bohužel přímá úměra neplatí. Čím menší místo ve firemní dodávce zabere, tím víc peněz vydáte. Čtěte také: Zaostřeno na montérky. Věděli jste, že se prodávají i zateplené?

  LESCHA STAR 150 CAMAC CHP-80 Talířová ATIKA Compact 100
Napětí   230 V 330 V  230V
Rozměry přepravní 113×71,5×90 71×81×90 72×69×119
Rozměry provozní 113×71,5×133 71×123×123,5 72×69×119
Obsah 125l 80l  100l
Hmotnost  54kg 60kg 80kg
Cena 9330Kč 17320Kč 42998Kč

Jak vybrat malou míchačku?

Nehleďte jen na cenu. Protože jsou tyto míchačky primárně určeny pro využití v interiérech, je důležitým parametrem zapojení na 220–230V. Třífázový jistič, běžný na stavbách a dílnách, v domácnostech najdete jen sporadicky.

Jako další sledujte údaje o objemu bubnu. Udávané cifry na štítku sedí při naplnění až po okraj, což v praxi těžko praktikujete. Zde platí 100 l = cca 1,5 kolečka malty, lepidla atd.

Výhody

  • Vejde se do kombíku a zdolá i úzké schodiště.
  • Masivní kolečka zajistí pohodlný transport.
  • Ideální pro namíchání „cementového mléka“.
  • U talířové není potřeba permanentně stát, pracovník se může věnovat jiné práci, šetří tím čas i vaše peníze.

Co je to násobič momentu

Znalci vědí, ostatní v něm najdou zalíbení, hned jak si ho skrze další řádky „osahají“. Pokud je vaším nejvěrnějším přítelem v práci vrtačka a to ta, která ke své síle nepotřebuje volty z nejbližší elektrárny, vězte, že taková může stát i 16 000 a zvládne zavrtat i vrut 8×800 mm. Aku vrtačka už dnes umí divy, zvláště když se používá s doplňky, které její sílu umocňují.

Jedním z nich je právě násobič momentu, v našem případě PowerX3. Tento nástavec dokáže z akumulátorové vrtačky vytvořit výkonný šroubovák s točivým momentem.

Jak moc to umí roztočit, přiblíží produktový manažer z Metabo, Michal Kverka: Nástavec točivého momentu zajistí trojnásobné zvýšení výkonu a ve spojení s BS 18 LTX Quick je docíleno enormního točivého momentu 120 Nm u nenáročného vrtání. Násobič momentu zvládne i vruty 12×600 mm bez předvrtání.

Jak zvýšit dobu použití aku vrtačky?

Jak dlouho lze pracovat bez nutnosti seskočit ze střechy pro náhradní zdroj, závisí na několika faktorech. Obecnou radu doplnil Michal Kverka: Závisí to především na zpracovávaném materiálu, jeho tuhosti, rychlosti řezu a jako největší faktor je přímo člověk pracující se strojem. Někde to může být 100 šroubů, někde to může byt jen 50 šroubů nebo i 300 šroubů.

Přestože je násobič momentu na trhu pouhý půlrok, čím dál častěji po něm sahají firmy i jednotlivci. Ať už z řad tesařů nebo firem zabývající se montáží a výrobou dřevostaveb. Čas jsou peníze a jestli se mají ušetřit, musí se v tomto případě nejdříve investovat. Násobič momentu není za hubičku.

Vzhledem k tomu, že je kompatibilní pouze s vrtačkou BS 18 LTX Quick, je třeba počítat i s náklady na ní. Pokud chcete vytěžit maximum, připočtěte k výdajům i cenu za aku článek, viz tabulka. Čtěte také: Podnikatelé, uspořte díky srovnání cen elektřiny až 20 tisíc korun

Když uvážíte, že k zefektivnění práce na stavbě, vám jeden set (vrtačka + násobič) stačit nebude, stává se pro menší firmu tato „vychytávka“ poměrně tučnou výdajovou položkou. 

Vrtačka BS 18 LTX Quick 13 742 Kč bez DPH
Násobič točivého momentu 9900 s DPH
Aku článek 4.0 Ah 5275 Kč bez DPH

Přesný prořez až 20 čísel?

truhlářská pila
Autor: PROTOOL

truhlářská pila

Přes dva a půl roku už se na prodejních pultech profi přístrojů objevuje řetězová pila UniverS SSP 200 EB, která funguje na vodícím pásu. Přesto všechno si do dnešních dní v daném segmentu nenašla konkurenta. Potěší puntičkáře, kteří musí mít v kolně špalky jak podle šablony, ale především tesaře, kteří staví roubenky, pergoly a dřevostavby.

Hrdost neskrývá ani Pavel HošmánekTooltechnic Systems CZ: Je to jediná profesionální řetězová pila, kterou je možné použít na vodicím systému a řezat s ní s obdobnou přesností jako s kotoučovou pi­lou.

Díky „přesnému oku“ je náhradou velkých tesařských kotoučových pil. S přehledem zvládá přesný řez o velké hloubce pod úhlem až 60°, takže k čepování, kapování či pokosovým řezům dlouhých trámů už netřeba manipulace dvou lidí u kotoučovky. Nespornou výhodou zůstává hloubka řezu až 200 mm při hmotnosti pouhých 6,5 kg. Pro srovnání, největší kotoučová pila má prořez 165 mm a hmotnost 22 kg.

Nízká váha bývá doceněna při rekonstrukci starých dřevěných konstrukcí, při přesném a pravoúhlém přiřezávání tvrdých izolačních materiálů a obecně všude tam, kde jsou velké okružní pily spíše překážkou než přínosem – třeba právě při práci na střeše. Tam ovšem musíte počítat s tím, že bez kabelu se ani jeden zub v pile nehne. Délka přívodního kabelu je 7,5m.

UniverS SSP 200 EB 
Hloubka řezu  200 mm
Váha 6,5 kg 
Rychlost řezu 10,6 m/s
Otáčky naprázdno 4600 min-1
Jmenovitý příkon  1600 W
Cena  24 630Kč

Pokud počítáte s přesnými prořezy různých materiálů od polystyrenu přes dřevovláknité desky až po silné dřevěné hranoly, připravte si pár tisícovek i na různé řetězy a vodící lišty.

nástroje v mkt - tip

Cena vodící lišty začíná na 1561,20 Kč při délce 80 cm a končí až u 7287,60 za 3 m. Řetěz pořídíte za 756 Kč, ale i za 1542 Kč. Ani násobič točivého momentu ani tesařská pila nemá na trhu srovnatelnou konkurenci, není s kým srovnávat.

Foto: www.isifa.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).