Hlavní navigace

Nový energetický zákon posiluje pozici spotřebitele

18. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ode dneška je účinný nový energetický zákon – Zákon č. 211/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (zveřejněný ve sbírce 19. 7.). Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, které ho připravilo, zajišťuje více práv zákazníkům energetických společností a větší bezpečnost a stabilitu dodávek elektřiny a plynu.

Podle ministerstva patří k důžitým bodům zákona to, že společnostem nařizuje seznámit zákazníky s konečnou cenou, zákazníkům přiznává právo na výběr způsobu platby za elektřinu nebo plyn (s tím souvisí to, že dodavatel nyní má omezenou výši záloh, které za dodávku energií stanoví), nebo vyžaduje autorizaci na výstavbu nových zdrojů elektřiny, kterou bude vydávat ministerstvo. V souladu s evropským právem nový energetický zákon stanovuje povinnost vlastnického oddělení provozovatelů přenosových a přepravních soustav, uvádí k zákonné novince ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Dohledem nad dodržováním zákona je nově pověřený Energetický regulační úřad (v jeho čele stojí nově zvolená předsedkyně Alena Vitásková) a některé pracomoci tak přebírá od Státní energetické inspekce. Čtěte predikci možného vývoje cen elektřiny: Elektřina podraží. Víme o kolik. Odnesou to firmy i domácnosti

Novelu zákona komunikuje také samotný Energetický regulační úřad. Mezi změnami, které se dotknou spotřebitelů – podnikatelů uvádí například fakt, že pokud zákazník uzavře smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu mimo prostory obvyklé pro podnikání dodavatele, má možnost odstoupit od této smlouvy; platí to nejen pro domácnosti, ale i podnikající fyzické osoby.

Podle Jiřího Sochora z MPO spolu s pravomocemi přejde ze SEI na ERÚ 14 zaměstnanců, aniž by změny měly dopad na státní rozpočet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).