Hlavní navigace

Nový občanský zákoník v připomínkovém řízení: Vyjádřit se může každý

9. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo spravedlnosti České republiky poslalo 1. června po osmi letech práce do oficiálního připomínkového řízení nový občanský zákoník. Text návrhu zákona, který obsahuje 2795 paragrafů, i obsáhlou důvodovou zprávu zveřejnilo ministerstvo na svých internetových stránkách. Až do konce srpna se k zákonu může vyjádřit každý – laická i odborná veřejnost. A to přes e-mailovou adresu obcanskyzakonik@msp­.justice.cz. Vládě pak chce ministerstvo návrh předložit v prosinci letošního roku. Cílem je zajistit dostatečný prostor pro vypořádání se s připomínkami (s ohledem na rozsáhlost a mimořádný význam kodexu), píše se v materiálech z dnešní tiskové konference k občanskému zákoníku.

Filozofií nového občanského zákoníku je pravidlo, že zákon má sloužit lidem, nikoliv státu, informuje ministerstvo na svých internetových stránkách. Jeho mottem proto je: „Zákon pro život, inspirovaný životem.” Nová úprava proto navazuje na zákoník z roku 1937, který vzhledem k dobovým událostem nebyl přijat. Zároveň ale zohledňuje moderní vývoj.

Návrhem se znovu sjednotí soukromé právo hmotné, což ve svém důsledku povede ke zrušení výrazné části obchodního zákoníku (zejména v oblasti sjednocení závazkového práva), celého zákona o rodině, zákona o sdružování občanů, zákona o pojistné smlouvě a zákona o nadacích a nadačních fondech, objasňuje ministerstvo. Nový zákoník navíc zahrne celou závazkovou část obchodního zákoníku.

Nový občanský zákoník by měl jednak umožnit jistou svobodu občana v soukromoprávních vztazích, ale zároveň poskytnout určitou míru ochrany slabší straně. Nový zákoník tak počítá například s právem zříci se dědictví, možností pověřit rozdělením pozůstalosti určitou osobu nebo odstupuje od požadavku písemnosti u některých typů smluv. Zároveň myslí třeba na vyváženou úpravu sousedských vztahů, zákaz lichvy, práva zákazníka při zájezdech na evropské úrovni nebo posílení práv ošetřovaných při léčebných výkonech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).