Hlavní navigace

Otřesy finančních trhů dávají větší prostor investicím do komodit

16. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena zlata za deset let vzrostla o 176 %, uvádí analytik společnosti Colosseum. Volatilita finančních trhů a nejistá budoucí cena nemovitostí vede k tomu, že investoři stále častěji vyhledávají ty nejbezpečnější investice. Mezi nimi se kromě nízkovýnosových vládních dluhopisů nachází i drahé kovy a diamanty.

Cena zlata se za posledních deset let zvýšila o 176 %, informuje Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum. Situace na finančních i nemovitostních trzích v mnoha investorech nyní jistotu nevzbuzuje. Proto se snaží vyhledávat spíše bezpečné investice, mezi které patří kromě vládních dluhopisů s nízkým výnosem i drahé kovy a diamanty. Tomčiak dále uvádí, že podle jeho názoru zlatý trh ještě svého vrcholu nedosáhl. Mezi pozitivní faktory patří i snaha centrálních bank uvolňovat do ekonomiky levné dolary, eura či libry. Cena zlata vyjádřená v těchto znehodnocujících se penězích roste. Tomčiak proto na základě analýzy předpokládá, že během tří až šesti měsíců se cena zlata ze současných 830 dolarů za trojskou unci dostane až na devět set dolarů za stejnou měrnou jednotku, v případě, že budou centrální banky i nadále provozovat expanzivní politiku.

Podobně se zvyšuje i cena broušených diamantů. eziroční srovnání cen broušených diamantů, ukázalo, že rostly dvoucifernými čísly. Podle společnosti Diamonds International Corporation větší kameny o velikosti 3 – 5 karátů rostly několikrát rychleji než 2karátové a menší kameny. Kupříkladu cena pětikarátového diamantu se meziročně zvýšila o 73,5 %, cena čtyřkarátového kamene vzrostla o více než 65 % a tříkarátový kámen si připsal ke své hodnotě 53 %. Svým zákazníkům radíme, aby svůj majetek rozložili, to je jediná jistota do budoucna – jistota chytrého hospodaření, říká Luboš Říha, předseda představenstva Diamonds Iternational Corporation – D.I.C. a. s. a dodává, že obecně doporučuje uložit do diamantů zhruba 5 – 10 % majetku. Čtěte více: Nevíte jak investovat? Kupte si diamant!

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).