Hlavní navigace

O 14 hodin na daně více? Podle MF jde jen o mírné zvýšení administrativy

Daniel Morávek

Podle ministerstva financí je nárůst administrativní zátěže o 14 hodin pouze mírným zvýšením a pozitivní efekty zavedení kontrolního hlášení prý převažují.

Doba čtení: 1 minuta

Právě zavedení kontrolních hlášení totiž podle studie Světové banky Doing Business stojí za tím, že čas, který tuzemští podnikatelé každoročně tráví daněmi, vzrostl na 248 hodin.

Čtěte více: Byrokratická zátěž se zvýšila o 14 hodin. Vyřizování daní zabere ročně 248 hodin

Zvýšení administrativní zátěže za to stojí, tvrdí MF

Podnikatelům nyní zabere vyřizování daní 248 hodin ročně, což je o 14 hodin více než předchozí rok. Důvodem, proč byrokracie stoupla, je podle autorů studie zavedení kontrolních hlášení. Ve srovnání s ostatními státy patří Česku v tomto parametru 53. místo, což je sice umístění v lepší polovině, průměr zemí OECD ale činí 161 hodin a například v Lucembursku zaberou podnikatelům daně jen 55 hodin ročně. Zvýšení administrativní zátěže o 14 hodin je nicméně podle českého ministerstva financí pouze mírným zvýšením.

Pozitivní efekty zavedení kontrolního hlášení prý navíc dílčí zvýšení administrativy v celkovém výsledku převýšily. Kontrolní hlášení je přelomové opatření, v jehož důsledku získaly veřejné rozpočty kumulovaný přínos ve výši cca 20 mld. Kč a jehož implementace otevřela prostor pro snižování daňové zátěže, ke kterému v minulých letech, zejména prostřednictvím vyšších daňových slev a snižování sazeb DPH pro dané kategorie, tvrdí ministerstvo.

Jak dále ministerstvo doplnilo, jeho ambicí do dalších let je výrazné zlepšení jak v oblasti snižování administrativy spojené s placením daní, tak samotné snižování daňové zátěže. Tohoto cíle bude dosaženo jak prostřednictvím projektu MOJE daně, který přinese jednodušší a přehlednější daňový systém, rozšíří elektronickou komunikaci a zefektivní práci finanční správy, tak díky pozitivním fiskálním dopadům již zavedených opatření jako je kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb, uzavřelo ministerstvo.