Hlavní navigace

O 14 hodin na daně více? Podle MF jde jen o mírné zvýšení administrativy

3. 11. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle ministerstva financí je nárůst administrativní zátěže o 14 hodin pouze mírným zvýšením a pozitivní efekty zavedení kontrolního hlášení prý převažují.

Právě zavedení kontrolních hlášení totiž podle studie Světové banky Doing Business stojí za tím, že čas, který tuzemští podnikatelé každoročně tráví daněmi, vzrostl na 248 hodin.

Čtěte více: Byrokratická zátěž se zvýšila o 14 hodin. Vyřizování daní zabere ročně 248 hodin

Zvýšení administrativní zátěže za to stojí, tvrdí MF

Podnikatelům nyní zabere vyřizování daní 248 hodin ročně, což je o 14 hodin více než předchozí rok. Důvodem, proč byrokracie stoupla, je podle autorů studie zavedení kontrolních hlášení. Ve srovnání s ostatními státy patří Česku v tomto parametru 53. místo, což je sice umístění v lepší polovině, průměr zemí OECD ale činí 161 hodin a například v Lucembursku zaberou podnikatelům daně jen 55 hodin ročně. Zvýšení administrativní zátěže o 14 hodin je nicméně podle českého ministerstva financí pouze mírným zvýšením.

Pozitivní efekty zavedení kontrolního hlášení prý navíc dílčí zvýšení administrativy v celkovém výsledku převýšily. Kontrolní hlášení je přelomové opatření, v jehož důsledku získaly veřejné rozpočty kumulovaný přínos ve výši cca 20 mld. Kč a jehož implementace otevřela prostor pro snižování daňové zátěže, ke kterému v minulých letech, zejména prostřednictvím vyšších daňových slev a snižování sazeb DPH pro dané kategorie, tvrdí ministerstvo.

Jak dále ministerstvo doplnilo, jeho ambicí do dalších let je výrazné zlepšení jak v oblasti snižování administrativy spojené s placením daní, tak samotné snižování daňové zátěže. Tohoto cíle bude dosaženo jak prostřednictvím projektu MOJE daně, který přinese jednodušší a přehlednější daňový systém, rozšíří elektronickou komunikaci a zefektivní práci finanční správy, tak díky pozitivním fiskálním dopadům již zavedených opatření jako je kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb, uzavřelo ministerstvo.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).