Hlavní navigace

O české firmy je v zahraničí zájem

21. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zvýšil se počet českých firem, které se letos změnily v mezinárodní. Bylo jich přes 300. Buď je jejich majitelé prodali, či došlo ke spojení se zahraniční firmou. Důvodů těchto změn bylo několik. Investory ze zahraničí láká možnost prosazení na rostoucím trhu a zároveň jsou ochotni platit zajímavé ceny za atraktivní společnosti. Majitelé českých firem jsou také již kolikrát unaveni z provozu a lukrativním nabídkám tak ani příliš neodolávají.

Největším změnou roku je letní fúze PPF, které patří Česká pojišťovna, s italskou pojišťovnou Generali. Majitel PPF Petr Kellner získal takřka třicet miliard korun a navíc se díky fúzi dostal do evropské finanční ligy a ta si od něj slibuje jistější pozice při tažení na východ. Přitom v České pojišťovně stále zčásti zůstal. Druhý obchodem roku je dohoda ČEZ s maďarským MOL, tedy nákup české firmy v zahraničí.

Rušno také bylo v českých firmách, které vyrostly po revoluci. Letos se domluvily čtyři transakce celkem za tři miliardy. Největší z nich byl prodej šesté největší stavební firmy v Česku, ostravské Tchas, podnikatelů Václava Daňka a Milana Lasáka. Prodali ji francouzské skupině Eiffage.


Zdroj: iDNES.cz

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).