Hlavní navigace

Dramaticky ubývá práce, o jedno volné místo se „pere“ 14 uchazečů

12. 11. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Nezaměstnanost i nadále narůstá a v příštím roce bude atakovat hranici 10 %. Navíc se výrazně snížil počet volných pracovních míst. Před 18 měsíci připadali na jedno volné místo necelí dva uchazeči, nyní je to sedmkrát více.

Nezaměstnanost v Česku se navzdory říjnovým statistikám stále zvyšuje. Neroste ale pouze počet nezaměstnaných, nýbrž také dramatický ubývá volných pracovních míst. Ještě před rokem a půl se o jedno volné pracovní místo ucházeli dva uchazeči, v současnosti jich připadá na volnou pracovní příležitost sedmkrát více. Navíc ani další výhled do budoucna není příliš optimistický.

Podle analytiků se totiž bude nezaměstnanost zvyšovat i v dalších měsících. Její vrchol předpokládají někdy v první polovině příštího roku. Jakého čísla míra nezaměstnanosti dosáhne, se však odborníci neshodují. Zatímco většina z nich očekává maximum kolem 10 %, existují i odhady mnohem pesimističtější. Největším „negativistou“ jsou však odbory, které odhadují nárůst nezaměstnanosti až na 12 %.

Na jedno volné místo připadá sedmkrát více uchazečů

Před týdnem zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) aktuální údaje o míře nezaměstnanosti na konci října letošního roku. Podle údajů z úřadů práce se počet nezaměstnaných oproti předchozímu měsíci mírně snížil. Zatímco na konci září evidovaly úřady 496 708 nezaměs­tnaných, v říjnu jich bylo o 2052 méně. Míra registrované nezaměstnanosti tak klesla o 0,1 procentního bodu na 8,5 %.

Dále však výrazně ubývá počet volných pracovních míst. Úřady práce evidovaly k 31. říjnu 2009 celkem 38 803 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá v průměru 13,9 uchazečů, uvedla Štěpánka Filipová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. Nejvíce nezaměstnaných pak připadá na jedno volné místo v okresech Teplice (52 uchazečů), Prostějov (53,5 uchazeče), Děčín (72,5 uchazeče) a Jihlava, kde se o jedno volné místo „pere“ více než 73 uchazečů.

Přitom ještě před rokem a půl byla situace naprosto jiná. V dubnu 2008 evidovaly úřady práce 152 267 pracovních míst a o jedno pracovní místo se tak ucházeli necelí dva uchazeči. Za 18 měsíců se tak tento poměr zhoršil zhruba sedmkrát. Produkce se sice už zvedá, ale stále zůstává výrazně pod úrovní minulého roku, což naznačuje, že zde není tlak na zvyšování produkčních kapacit a nabírání pracovníků. To je znát na počtu pracovních míst. Jde zhruba o čtvrtinu loňské úrovně. Dokud se tento ukazatel nezačne zvedat, žádný velký pokles nezaměstnanosti čekat nelze, komentoval pro server Podnikatel.cz Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria. Čtěte více: Problém není rostoucí nezaměstnanost, ale úbytek volných míst.

Ekonomové navíc upozorňují, že říjnový pokles nezaměstnanosti je zkreslený, nejednalo se totiž o očištěné údaje o počet pracovních dní. Po očištění data vypadají poněkud hůře, došlo by k nárůstu nezaměstnanosti o další 0,2 procentního bodu, doplnil Tomáš Vlk. V říjnu k tomu dosahuje míra nezaměstnanosti tradičně nižších hodnot, jelikož svoji roli sehrávají sezónní faktory. V říjnu sezónnost vždy snížila nezaměstnanost o dvě desetinky. V říjnu začínají pozvolna odcházet z úřadu práce do zaměstnání letošní absolventi a také ženy, jejichž nezaměstnanost o prázdninách tradičně roste, vysvětlil Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT.

ČSÚ vs. ministerstvo, kde se bere rozdíl?

Data o výši nezaměstnanosti týden před ministerstvem zveřejnil také Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků dosáhla nezaměstnanost ve třetím čtvrtletí hodnoty 7,4 %. Rozdílné hodnoty oproti údajům ministerstva jsou dány jinou metodikou výpočtů. Zatímco ministerstvo vychází výhradně z údajů úřadů práce, statistici měří nezaměstnanost na základě výběrových šetření. Čtěte také: Proč chodit na „pracák“ kvůli krátkodobé nezaměstnanosti?

ČSÚ také zveřejňuje údaje čtvrtletně, zatímco MPSV každý měsíc. Měsíční periodicita vykazuje větší volatilitu vzhledem k sezónnosti, upozornil Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. I když obě instituce používají jinou metodiku, po sezónním očištění bychom dostali stejný výsledek, prudký nárůst na začátku roku a pozvolný nárůst v posledních měsících, připojil se Petr Sklenář.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v severních Čechách, v Mostě činí 16,1 %, a na severní Moravě, kde v okrese Karviná dosahuje 14,1 % a v okrese Bruntál 14 %. Nejméně nezaměstnaných se naopak nachází v okrese Praha – východ (3,3 %), v samotné Praze (3,4 %) a v okrese Praha – západ (3,8 %). Čísla za odvětví nejsou dobře dostupná, ale je pravděpodobné, že propouštění probíhalo nejvíce v exportně závislém těžkém průmyslu, domnívá se Jan Bureš.

Anketa

Co říkáte na regionální rozdílnosti v nezaměstnanosti?

V porovnání s ostatními zeměmi EU patří Česká republika mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává EUROSTAT pro mezinárodní srovnání, činila v ČR v září 6,9 %. Průměrná hodnota v EU27 dosahuje přitom hodnot o dva procentní body vyšších. Méně nezaměstnaných má jen šest států (Nizozemsko, Rakousko, Kypr, Lucembursko, Slovinsko a Dánsko). Nejnižší nezaměstnanost pak v Evropě vykazuje Nizozemí s 3.5 %. S nejvyšší nezaměstnaností se naopak potýkají baltské země, Španělsko (18 %) a Irsko (12,1 %). Čtěte více: Nezaměstnanost v Česku roste. V Evropě však není dramatická

školení červen 22 - tip do článku

Zlepšení jen tak nepřijde

Co se týče výhledu do budoucna, analytici se vesměs shodují, že to nejhorší nás teprve čeká. Vrchol nezaměstnanosti očekávají buď na začátku nebo uprostřed příštího roku. Podle většiny dotázaných ekonomů bude míra nezaměstnanosti atakovat 10% hranici, přesto by ji ale podle jejich vyjádření překonat nemusela. Čtěte také: Několik rad a tipů, jak najít a udržet kvalitní zaměstnance.

Růst hospodářství bude příliš slabý na to, aby zvrátil negativní trend na trhu práce. Vrcholu nezaměstnanosti pravděpodobně dosáhneme uprostřed roku 2010 okolo 9,5 %, sdělil serveru Podnikatel.cz Jan Bureš. Podobný názor má i Petr Sklenář: Vrchol nezaměstnanosti čekám na začátku příštího roku, těsně pod úrovni 10 %. Jednoznačně největšími pesimisty jsou však odboráři, kteří očekávají nezaměstnanost až kolem 12 %.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).