Hlavní navigace

O tepelná čerpadla je enormní zájem. Poptávejte už teď. Jaká je úspora?

9. 5. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Skokový růst cen plynu a elektřiny zvedl poptávku po tepelných čerpadlech. Může za to také tlak na přechod k ekologickému vytápění.

Oblíbenost tepelných čerpadel v tuzemsku každoročně stoupá. Zájem je jak z řad veřejnosti, kde jsou tepelná čerpadla instalována na rodinné domy, tak roste zájem i v podnikatelské sféře.

Dle dat Ministerstva průmyslu a obchodu ČR bylo jen za loňský rok nainstalováno více než 60 000 tepelných čerpadel. Oproti roku 2021 jde o dvojnásobný počet. Vzhledem k rostoucí poptávce není radno v případě zájmu o tepelné čerpadlo otálet. Dodací lhůty mohou být v řádu 4 až 6 měsíců. Pokud tedy chcete letošní topnou sezónu ušetřit 30 až 70 % původních nákladů, je nyní ideální doba pro poptávku po tepelném čerpadle.

Při výběru vsaďte na kvalitní výrobky

Dodavatelů tepelných čerpadel je celá řada. Ne všichni ale nabízejí tepelná čerpadla vhodná pro naše klimatické podmínky. Na trhu se objevují i nekvalitní produkty. Proto je při výběru žádoucí vsadit na kvalitní a etablované výrobky. 

Značkové tepelné čerpadlo má zcela jiný provozní charakter. Jeho provoz je vysoce efektivní a tím dokáže ušetřit na samotném vstupu, což je rozhodující v platbách za energie. Značková tepelná čerpadla mají vysokou životnost. Pokud ale zvolíme neznačkové, například čínské čerpadlo, tak sice ušetříme na vstupní investici, ale vrátí se nám to při provozu, potvrzuje host Videobizu serveru Podnikatel.cz Jakub Mahel, jednatel a obchodní ředitel společnosti Acetex, která navrhuje a implementuje řešení jak pro rodinné domy, tak i pro komerční objekty v oblasti tepelných čerpadel, fotovoltaiky a nabíjecích stanic pro elektromobily.

Malé firmy mají nově možnost instalovat si na střechu fotovoltaiku. Kolik ušetří? Přečtěte si také:

Malé firmy mají nově možnost instalovat si na střechu fotovoltaiku. Kolik ušetří?

Pro firmy a provozovny se tepelné čerpadlo dimenzuje vždy individuálně, na míru potřebám dané společnosti či charakteru provozu. Nejčastěji se skládá z venkovní jednotky či jednotek a vnitřní jednotky. Tepelná čerpadla lze dnes využít i v objektech, kde není možné instalovat venkovní tepelná čerpadla. Celý systém umíme dostat například do technické místnosti, uvádí Jakub Mahel. 

Co vše je potřeba pro výběr a instalaci tepelného čerpadla, kolik tepelné čerpadlo stojí a kolik může firma ušetřit? A je možné žádat o státní dotace za pořízení a instalaci tepelného čerpadla? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v dalším díle Videobizu serveru Podnikatel.cz s Jakubem Mahelem, jednatelem a obchodním ředitelem společnosti Acetex.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).