Hlavní navigace

O změnách #EET se nakonec nehlasovalo, opozice návrh dvě hodiny cupovala

10. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Během dnešní schůze Sněmovny se nakonec na hlasování o změnách EET, jako je třeba start posledních dvou vln evidence nebo zavedení offline režimu, nedostalo.

Opoziční poslanci totiž více než 2 hodiny návrh novely cupovali a vydrželi až do 14 hodin, dokdy bylo možné podle jednacího řádu Sněmovny dnes hlasovat. O návrhu se bude moct znovu jednat na další schůzi sněmovny.

Čtěte více: Koalice protlačí #EET pro řemeslníky a stánkaře, čeká je ale až během roku 2020

Hlasovat se dnes nestihlo

Ačkoli novela zákona o evidenci tržeb s vysokou pravděpodobností projde, dnes se o ní nakonec nehlasovalo. Nestihla se totiž lhůta do 14 hodin. Konečné hlasování o zákonech totiž může proběhnout pouze ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin, pokud se strany neshodnou, že je to možné i jindy. O návrhu na vyčlenění jiných hodin pro třetí čtení návrhu zákona však nemůže Sněmovna hlasovat, vznesou-li proti takovému návrhu námitku nejméně dva poslanecké kluby.

Poslední vlny EET nedávají smysl, tvrdila opozice

Dvě hodiny, během kterých se dnes novela řešila, využili poslanci opozice. Skoro hodinu hovořil Vojtěch Munzar (ODS), který mj. kritizoval zavádění 3. a 4 vlny EET. Všichni víme, že máme nedostatek řemeslných činností, máme nedostatek řemeslníků. Mnozí z nich jsou už v pokročilém věku. Mnozí z nich také říkají, že se na tu činnost vykašlou, pokud budou zatíženi nesmyslnou regulací typu EET. A k tomu nás vedete. Neslyšíte ani napravo, ani nalevo. Pro ty nejmenší sice navrhujete zvláštní režim, ale tím jenom nahrazujete elektronickou buzeraci tou papírovou, řekl Munzar.

školení-leden22-molín

Také podle Mikuláše Ferjenčíka z Pirátů nedávají poslední dvě vlny EET smysl. Ferječník navíc zkritizoval ministerské výpočty údajných přínosů EET. Proč by měl proboha někdo, kdo dneska nevydává účtenky, s tím začít jenom proto, že mu vnutíte EET pokladnu? Ostatně to, že ta čísla jsou nepodložená, konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad ve své závěrečné zprávě ke státnímu závěrečnému účtu za rok 2017. Tak tam vytýká Nejvyšší kontrolní úřad vládě, že údajné výnosy EET nejsou dostatečně odůvodněné, uvedl Ferjenčík.

O návrhu se bude moct podle jednacího řádu znovu jednat (a hlasovat) na další schůzi Sněmovny, která začne koncem května.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Sledujte Dana na Twitteru @danmoravek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).