Hlavní navigace

Obaly potravin čeká revoluce. Tvrzení o “zázračných” účincích musí být prokázaná

31. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od prosince už výrobci potravin a doplňků nebudou moci na obalech jen tak uvádět, že jejich produkt prospívá zdraví. Svá tvrzení budou muset mít podložená.

Reklamní slogany na potraviny a potravinové doplňky a rovněž obaly tohoto zboží doznají od letošního prosince nemalých změn. Kvůli nařízení EU už výrobce nebude moct tvrdit, co se mu zlíbí. Podívejte se, jaká zdravotní tvrzení budou povolená a kdy je půjde použít.

Zdravotní tvrzení si musí výrobce zasloužit

V polovině května schválila Evropská komise nařízení (ES) č. 432/2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví děti. Hlavním cílem nařízení je zajistit pravdivost, srozumitelnost, spolehlivost a užitečnost zdravotních tvrzení pro spotřebitele. Nařízení se začne aplikovat od 14. prosince letošního roku. Na obalech potravin a doplňků stravy a také v reklamě na potraviny budou firmy nově muset uvádět pouze ta zdravotní tvrzení, která jsou pravdivá, vědecky podložená a srozumitelná spotřebiteli. Firmy navíc nebudou moci použít zdravotní tvrzení, která komise nechválí a nezařadí na seznam schválených tvrzení. Zdravotní tvrzení v seznamu se týkají hlavně jednotlivých minerálních látek, doplňků stravy a vitamínů.

Čtěte také: E-shop jinak: Silvie vozí potraviny až do lednice, Martin vsadil na fair trade

Právě seznam schválených tvrzení tvoří součást nařízení. Kromě samotného tvrzení obsahuje seznam i podmínky, za jakých okolností může být tvrzení použito. Pokud bude chtít například výrobce iontových nápojů uvést, že iontové nápoje přispívají k udržení výkonnosti při delším vytrvalostním fyzickém výkonu, budou muset iontové nápoje obsahovat 80–350 kcal/l ze sacharidů a nejméně 75 % energie musí být získáno ze sacharidů s vysokou glykemickou odezvou, jako je glukóza, polymery glukózy a sacharóza. Kromě toho tyto nápoje budou muset obsahovat mezi 20 mmol/l (460mg/l) a 50 mmol/l (1150mg/l) sodíku a mít osmolalitu mezi 200–330 mosm/kg vody. Pokud tomu tak nebude, může výrobce na slogan o prospěšnosti iontových nápojů zapomenout.

Za své zřejmě vezmou některé oblíbené reklamní slogany a řada dalších se bude muset doplnit dle požadavků nařízení. U žvýkaček bez cukru už nebude stačit tvrzení, že pomáhají neutralizovat kyselost v ústech. Nově bude muset být na obalu a v reklamě dodatek, že příznivého účinku se dosáhne při žvýkání žvýkačky po dobu nejméně 20 minut po konzumaci jídla nebo nápojů. Komplikace nastanou také pro výrobce vod, kteří k tvrzení, že voda přispívá k udržení regulace tělesné teploty, budou muset doplnit, že pro dosažení uváděného účinku je třeba denní přívod nejméně 2 litrů vody ze všech zdrojů.

Čtěte také: Potravinynapranyri.cz pod lupou. Víme, kdo má nejvíce nálezů špatných potravin

Celkově seznam v současnosti obsahuje přes 220 tvrzení a bude neustále aktualizován a doplňován. Komise vybrala zdravotní tvrzení na seznamu z 44 tisíc tvrzení, které navrhly jednotlivé členské státy EU. Komise vytvoří a spravuje rejstřík Unie pro výživová a zdravotní tvrzení při označování potravin. Tento rejstřík bude obsahovat všechna schválená tvrzení a, mimo jiné, podmínky jejich používání. Tento rejstřík bude rovněž obsahovat seznam zamítnutých zdravotních tvrzení a důvody jejich zamítnutí, upřesňuje se v nařízení.

I nadále zůstává skupina látek, které seznam nezmiňuje. Jak uvádí na svých stránkách advokátní kanceláří KMVS, u těchto látek se bude aplikovat současný režim, a to u:

  • tvrzení oprávněná postoupit dodatečné posouzení EFSA – tvrzení, která ještě budou předmětem přezkumu, např. probiotika; 
  • tvrzení, u kterých byla EFSA požádána o upřesnění podmínek použití, třeba omega-3;
  • sporná tvrzení, která EFSA posoudila pozitivně, ale o kterých ještě Evropská komise a členské státy jednají, např. kofein, fruktóza;
  • rostliny a rostlinné extrakty – zůstávají neposouzené.

Také obrázek je zdravotní tvrzení

Jak napsala pro server Vitalia.cz Daniela Winklerová, odbornice Centra toxikologie a zdravotní bezpečnosti Státního zdravotního ústavu, dozorové orgány budou mít konečně k dispozici jasný předpis, na základě kterého budou moci kontrolovat použitá zdravotní tvrzení na obalech potravinářských výrobků, na reklamních letácích či v televizních spotech. Přesto ale nebude jednoduché posoudit, zda zdravotní tvrzení na obalu potraviny odpovídá významu tvrzení povoleného výše zmíněným nařízením. To totiž obsahuje seznam tvrzení přeložených z anglického originálu a bude těžké posoudit, zda např. tvrzení vztažené k vitaminu C „Podporuje obranyschopnost organismu“, lze vyhodnotit ještě jako odpovídající podmínkám stanovených v nařízení či nikoli, doplnila Winklerová.

Čtěte více na Vitalia.cz: Tvrzení na obalech potravin musí být srozumitelná, a hlavně prokázaná

účto únor klímová

Kvůli novému nařízení též nebudou moci výrobci potravin a doplňků používat obecná tvrzení typu “obsahuje minerály”, aniž by k tomu doplnili přesné zdravotní tvrzení ze seznamu, které se vztahuje k určité zdravotní funkci. Podle Winklerové se za zdravotní tvrzení dají také označit různé symboly či grafická ztvárnění. Například u přípravků na zhubnutí se jedná o symbol metru kolem pasu štíhlé ženy, který se snaží vytvořit u spotřebitele dojem zeštíhlení. Tyto obrázky a symboly jsou ale rovněž považovány za zdravotní tvrzení a podléhají nařízení (ES) č. 1924/2006, uzavřela Winklerová.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).