Hlavní navigace

Obamův plán by mohl být schválen již v únoru. Právě včas

5. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Plán na záchranu americké ekonomiky by mohl být schválen již v únoru, informoval americká média kongresman Steny Hoyer. Podrobnější informace Obamova plánu nejsou zatím známy. Měl by však přijít co nejdříve neboť analytici potvrzují zhoršující se vývoj americké ekonomiky.

Ekonomický plán nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy by mohl být schválen již v únoru, uvedl pro americká média kongresman Steny Hoyer. Podrobnější informace ohledně ekonomického plánu však ještě nejsou známy. Hlavním cílem by však mělo být zvyšování zaměstnanosti a investice do infrastruktury.

Schválení plánu by se pravděpodobně nemělo příliš oddalovat, analytici totiž opět potvrdili zhoršující se stav americké ekonomiky. V pátek to potvrdil výrobní index ISM, který se propadl více než se očekávalo. U inflace lze čekat pokračování prudkého zpomalování, u nezaměstnanosti lze čekat další růst, uvedl Luboš Mokráš z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny.

Ani americký dolar není momentálně příliš stabilní. Rozběh obchodování v novém roce bude zajímavý, protože může naznačit, jak se na perspektivu vývoje americké měny dívají investoři. Existují motivy pro pohyb oběma směry: ve prospěch dolaru mluví možnost pokračující repatriace amerických investorů a také bezpečný přístav v nejistých časech. Proti dolaru pravděpodobné obrovské zadlužování vlády a výrazná slabost ekonomiky. Akciové trhy v pátek naznačily optimismus , což by dolaru mohlo pomoci, doplnil Mokráš.

· Výnosy amerických dluhopisů poskočily nahoru ¨(z 2,05% na 2,4%), což pravděpodobně souvisí především s přechodem přes novoroční období. Lze čekat ještě další růst výnosů a pak zklidnění a čekání na vývoj situace.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).