Hlavní navigace

exPRESS: Obce mají uklízet chodníky, kvůli náporu sněhu nestíhají

15. 1. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Praha je stále zapadaná sněhem, který odváží do Vltavy. Situace v ostatních městech je podobná. Největší kalamita za posledních dvacet let zřejmě s městskými rozpočty pěkně zamává.

Praha čelí kalamitě, sníh proto odváží do Vltavy »

Hlavní město Praha v současnosti zažívá největší sněhovou kalamitu za posledních dvacet let. Stále větší přívaly sněhu značně komplikují dopravu, do značných problémů se dostaly především tramvaje, kde údržba nestíhala odstraňovat sníh z výhybek. Rovněž městské části mají velké potíže, přestože po celé Praze pomáhají stovky dobrovolníků. Od nového roku totiž musí právě obce zajišťovat úklid chodníků.

Vedení města proto přijalo další protikrizová opatření, mimo jiné se začal sníh vozit do Vltavy. „Vzhledem k této situaci jsem s okamžitou platností rozhodl o zajištění sjízdnosti těch komunikací, které nejsou v plánu zimní údržby, aby byly všechny komunikace v Praze průjezdné pro záchranný a bezpečnostní systém, technické služby a zásobování,“ doplnil první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.

exPRESS - Koleje 01
Hospodářská krize

Počet podnikatelů navzdory recesi vzrostl o více jak 60 000

Přestože se v minulém roce Českem prohnala ekonomické recese, na počtu podnikatelů se nijak neprojevila. Oproti roku 2008 se jejich množství naopak dokonce o více jak 60 000 zvýšilo. Vyplývá to z aktuálních statistik, které serveru Podnikatel.cz poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ekonomika se zotavuje, tvrdí ministerstvo průmyslu

České republice se již podle ministerstva průmyslu a obchodu podařilo překonat celosvětový hospodářský pokles a hlavní ukazatele tuzemské ekonomiky svědčí o jejím postupném zotavování. Vyplývá to z Čtvrtletní analýzy vývoje české ekonomiky a odvětví v působnosti MPO za 3. čtvrtletí 2009, kterou zveřejnilo ministerstvo na svých webových stránkách.

Propad maloobchodu v listopadu nepříjemně překvapil

Maloobchod pokračoval ve svém propadu i v listopadu 2009. Meziročně se tržby maloobchodu snížily o 6,1 % a meziměsíčně pak o 2,9 %. Výše poklesu však negativně překvapila analytiky, kteří očekávali pouze mírný pokles. Údaje o vývoji maloobchodu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Průměrná míra inflace byla v loňském roce jedno procento

Ceny spotřebitelských cen vzrostly v prosinci meziročně o jedno procento. Oproti listopadu vzrostla celková hladina o 0,2 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), která zároveň doplnil, že celková průměrná inflace za rok 2009 byla rovné jedno procento.

Nejvíce insolvencí postihlo v roce 2009 „eseróčka“

Nejčastěji krachujícím typem podnikatele se v roce 2009 staly společnosti s ručením omezeným, nejvíce „náchylnou“ formou na krach (v přepočtu na tisíc registrovaných firem daného druhu) se pak staly akciové společnosti s koeficientem 14,81. Nejnižší náchylnost ke krachu pak naopak zaznamenali živnostníci s koeficientem 0,2. Vyplynulo to analýzy poradenské společnosti Creditreform.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Stát loni přispěl politickým stranám skoro půl miliardou korun

Zatímco firmy a občané v minulém roce převraceli každou korunu dvakrát, politické strany se o své finance příliš obávat nemusely. Od státu totiž dostaly dohromady v rámci příspěvků necelých půl miliardy korun (487 milionů Kč). Nejvíce peněz pak obdržely dvě nejsilnější partaje, ČSSD a ODS.

Nezaměstnanost v prosinci překročila 9 procent

Konec roku byl ve znamení zvyšující se míry nezaměstnanosti. K poslednímu prosinci roku 2009 bylo celkem 539 136 lidí bez práce, míra registrované nezaměstnanosti se tak vyšplhala na 9,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu více než v předchozím měsíci a v meziročním porovnání jde dokonce o 3,2% navýšení. Vyplývá to z údajů úřadů práce.

MPSV vydalo historicky první Příručku nezaměstnaného 2010

Ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) vydalo příručku pro nezaměstnané. V ní radí, co dělat při ztrátě zaměstnání, na koho se obrátit, na jaké dávky od státu vzniká nárok, nebo jak si najít nové zaměstnání a co všechno je k tomu potřeba.

ČOIka upozorňuje podnikatele na podvodné e-maily

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje podnikatele před podvodnými e-maily. Ty obsahují žádost, aby podnikatelé odstranili ze své nabídky některé výrobky (neoriginální zboží) s tím, že pokud tak neučiní, bude s podnikateli zahájeno správní řízení.

MM_socky3

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Co je potřeba k žádosti o důchod?

Žádost o důchod mohou občané podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným přiznáním důchodu. Všechny žádosti sepisují místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Jestliže nemůže občan ze zdravotních důvodů podat žádost sám, může ji za něj vyřídit jeho rodinný příslušník. K tomu je však potřeba souhlas oprávněného s podáním žádosti o dávku a potvrzení lékaře. Žádost může podat za budoucího důchodce i zmocněnec, musí však doložit plnou moc.

Vláda valorizovala zvláštní příspěvek k důchodu

Od ledna se zvýšil zvláštní příspěvek k důchodu (ZPD), který nově tak činí v závislosti na konkrétním případu 2676 Kč, respektive 1338 Kč. O valorizaci příspěvku, který v současnosti pobírá necelých 23 000 občanů, rozhodla svým nařízením vláda.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).