Hlavní navigace

Obchod s nesplácenými úvěry v Evropě klesá. Čeká se ale jeho oživení

19. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropský trh s nesplácenými úvěry (NPL) se začíná pomalu dělit. Kromě primárního trhu v Německu se začínají hlásit o slovo trhy mnohem menší ale o to aktivnější. Tomuto trendu se přizpůsobují i investoři, informuje zpráva společnosti Ernst & Young.

skoleni_29_6

Předcházející období let 2003 až 2006 bylo pro německý trh s NPL ve znamení vysoké aktivity, která nyní zažívá klesající trend. V následujícím roce však činnost poklesla a objem prodaných úvěrů klesl o 7,9 miliard euro. Kromě stále dominujících zahraničních investorů se na poli NPL úvěrů začíná objevovat konkurence lokálnějšího charakteru. Investoři nyní soutěží o portfolio s menší velikostí a hodnotou pod 25 mil. euro. Ač byly vždy preferovány zajištěné úvěry, loňský rok ukázal, že pravděpodobně vlivem zpomalujícího se německého trhu, vzrůstá zájem i o úvěry nezajištěné. Světová finanční situace se pravděpodobně podepíše i na dalším nárůstu objemu transakcí tohoto druhu.V souvis­losti s postupující úvěrovou krizí a ohlašovanými novými případy insolvence či úvěrových selhání lze nicméně očekávat případný nárůst velikostí i četnosti NPL transakcí, uvedl Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

Trh s NPL úvěry v České republice je považován za udržitelný, díky probíhající restrukturalizaci podniků. V loňském roce se těmito transakcemi zabývaly pouze velké komerční banky a finančí subjekty s podporou státu, Konsolidační banka a její právní nástupce Česká konsolidační agentura. Při odhadu 4 % špatných úvěrů z jejich celkového objemu v Česku lze očekávat, že banky začnou své nesplácené úvěry nabízet k odkupu. Finanční instituce a také ostatní společnosti poskytující úvěry svým klientům – a to nejen v České republice, ale kdekoli v Evropě – stále více považují prodej nesplácených úvěrů za důležitou a efektivní strategii na cestě ke snižování množství problematických úvěrů. Pro tyto instituce s adekvátními rezervami se prodej takových úvěrů stal aktivním nástrojem v procesu řízení rizik, vysvětluje Igor Mesenský, manažer Ernst & Young zodpovědný za vedení fůzí a akvizic.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).