Hlavní navigace

Obchodní bilance je oproti loňsku výrazně horší. České firmy podstatně méně vývážejí

8. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V listopadu klesl v meziročním srovnání vývoz o 18 % a dovoz o 13,2 %, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Obchodní bilance skončila schodkem 0,5 miliardy korun, což oproti minulému roku znamená zhoršení o 13 miliard korun. Na saldu se nejvíc odrazilo snížení přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Pozitivně naopak přispěl obchod s chemickými výrobky.

Podnikove It nový

V listopadu meziročně klesl vývoz v běžných cenách o 18 % a dovoz o 13,2 %, informoval dnes ČSÚ s tím, že meziroční pokles vývozu v loňském listopadu je nejvyšší v historii České republiky. Meziměsíční srovnání ukazuje po sezónním očištění na snížení vývozu o více než 4 %, u dovozu pak o téměř 8 %. Na výsledcích se podle úřadu podílel i nižší počet pracovních dní. Obchodní bilance se tak dostala do schodku ve výši 0,5 miliardy korun, což je ve srovnání s listopadem 2007 zhoršení o 13 miliard korun.

I když meziroční srovnání je pokřiveno rozdílným počtem pracovních dní a vysokou základnou z roku 2007, kdy byl listopad druhý nejsilnější měsíc v roku a bilance byla výrazně přebytková, bližší pohled na strukturu odhaluje, že i bez těchto efektů by bilance byla slabá. Nejvíce ji totiž uškodilo horší saldo v segmentu dopravní prostředky a stroje, celkový vývoz strojů klesl o 21,4 %. Růst strojírenské výroby ekonomice v letech 2004 – 2007 výrazně pomáhal, teď ji naopak škodí – podíl průmyslu na HDP v ČR je totiž zhruba 30%, což je nejvýše z EU. Propad poptávky po těchto produktech ze zahraničních zemí je tak okamžitě cítit, uvedl k situaci Martin Lobotka z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny a dodává, že oživení ekonomiky bude závislé na obratu v zemích našich největších obchodních partnerů. Za celý příští rok bude růst ekonomiky jenom 1,3 % s rizikem odhadu směrem dolů. Nezaměstnanost vzroste až nad 7 % ke konci roku 2009. Vzhledem k ohlašovaným výpadkům v produkci a zkráceným pracovním týdnům u čím dál tím většího počtu firem bude slabá obchodní bilance a průmyslová výroba minimálně v prvním půlroce roku 2009, dodal Lobotka. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).