Hlavní navigace

Obchodní bilance opět v rekordním přebytku

6. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přebytkem ve výši 15,3 miliard korun skončil v únoru zahraniční obchod. Jedná se o částku o šest miliard vyšší v meziročním srovnání. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle jeho výpočtů vzrostl vývoz podle předběžných výsledků o 11 procent a dovoz o 7,9 procenta. Výsledky předčily očekávání ekonomů, kteří hovoří i dobrých výhledech pro celý letošní rok. Zdá se tedy, že statistika průmyslu, která indikuje solidní růst nových průmyslových zakázek ze zahraničí, se již odráží i v růstu exportu a importu. V ekonomice je tak znát lehké oživení tažené zahraniční poptávkou, komentoval aktuální statistiky Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Jak připomnělo ministerstvo průmyslu a obchodu, světový obchod by měl podle odhadů WTO vzrůst v letošním roce o 9,5 %. S oživováním světové ekonomiky roste podle resortu poptávka zejména asijských zemí po americkém a evropském zboží. Evropským exportérům navíc pomohlo nedávné oslabení eura. Z tohoto vývoje těží i čeští exportéři, kteří jsou významnými subdodavateli pro evropské výrobce, doplnil Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu.

Analytici proto odhadují, že obchodní bilance letos dosáhne přebytku kolem 100 miliard korun. Očekáváme, že po zbytek první poloviny roku bude dovoz ještě za tempem vývozu zaostávat, ve druhé by však mělo dojít k vyrovnávání temp. Obchodní bilance letos skončí v přebytku odhadem 100 miliard korun, doplnil Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).