Hlavní navigace

Obchodní bilance v říjnu trhala rekordy

5. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČSÚ dne zveřejnil předběžné údaje o říjnové obchodní bilanci. Podle ČSÚ vzrostl v říjnu meziročně v běžných cenách dovoz o 11,5 % na 229,8 mld. Kč a vývoz dokonce o 13,6 % na 238,4 mld. Kč. Vývoz a dovoz se tak ocitl na rekordních hodnotách. Obchodní bilance tak skončila přebytkem 8,6 mld. Kč, který byl meziročně o 4,8 mld. Kč vyšší. Říjnové saldo je kladné pravidelně už od roku 2005 a letošní jeho hodnota je navíc nejvyšší.

Hlavní zásluhu na příznivém vývoji salda měl především obchod se surovinami (zlepšení o 1,8 mld. Kč) a minerálními palivy (o 1,6 mld. Kč). Díky posilování koruny vůči euru a zejména k dolaru rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura (vývoz o 17,6 % a dovoz o 15,4 %) a na dolary (vývoz o 32,6 % a dovoz o 30,2 %) než v korunách.

Kladnou bilanci měla ČR se státy EU 27 (38,9 mld. Kč), s nečlenskými státy EU 27 pak naopak zápornou (30,3 mld. Kč). Přebytek s EU 27 vzrostl o 4,3 mld. Kč a i přes deficit s nečlenskými státy se situace zlepšila, kdy se schodek snížil o 0,5 mld. Kč.

Dle analytiků říjnové výsledky ukazují pozitivní fakt, že se českým vývozcům daří i navzdory sílící koruně. Velká část firem dokáže čelit posilování koruny, ať již přirozeným nebo finančním zajištěním. Přesto čeští exportéři volají po zavedení eura. O dopadech, výhodách a nevýhodách jednotné evropské měny viz. článek Přijetí eura může být pro podnikatele ziskové.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).