Hlavní navigace

Obchodní rejstřík je zaplevelený spícími firmami, každá pátá není aktivní

24. 6. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Více jak 99 tisíc společností v ČR nevyvíjí žádné podnikatelské aktivity. Nejvíc takových firem je v metropoli. Vlastnění či působení ve ‚spící společnosti‘ je přitom rizikem.

V České republice je v současnosti registrováno 527 112 firem (akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným). Podle analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet téměř pětinu z nich tvoří ty, které existují jen na papíře a nevyvíjejí žádnou činnost. 

Začátkem června na českém trhu 99 090 spících společností, z toho 3 893 akciových společností a 95 197 společností s ručením omezeným. Celkem to je 6 119 méně než na konci loňského roku a nejméně za poslední čtyři roky, uvádí Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet s tím, že ačkoliv jde o nejnižší počet za posledních několik let, stále se jedná o 18 % ze všech firem registrovaných v ČR. Co se týká živnostníků, podíl neaktivních podnikatelů je téměř poloviční. 

V čele žebříčku v počtu neaktivních firem stojí Praha, kde sídlí 56 424 těchto podniků, což je 57 % ze všech spících společností. Za Prahou následuje Jihomoravský kraj s počtem 10 067 a trojici uzavírá Středočeský kraj s 6 427 spícími subjekty. „Nejvíc těchto firem má registrovanou činnost v oblasti pronájmu a právy nemovitostí (14 983), nespecializovaného velkoobchodu (10 762) a zprostředkování velkoobchodu (9 729),“ upřesnila Štěpánová.

Vlastnění či působení ve ‚spící společnosti‘ je rizikem

Riziko to znamená jak pro společníky, tak statutární orgány, ale i jejich dědice. Jedním z důvodů je, že se mohou stát terčem útoku někoho, kdo jejich jménem „podniká“. Druhým problémem je, že se o tyto firmy zajímají také finanční úřady a rejstříkové soudy, které je mohou pokutovat nebo je například poslat do likvidace. Likvidátorem nebo opatrovníkem firmy pak bývá soudem ustanoven často společník či jednatel. To je velmi nepříjemné, mimo jiné proto, že se této funkce a odpovědnosti nezbaví. I takzvaně ‚spící firma‘ totiž musí plnit své povinnosti vůči finančnímu, živnostenskému i statistickému úřadu, rejstříkům a evidencím a řadě dalších institucí, upozornil již dříve pro Podnikatel.cz Michael Dobrovolný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).