Hlavní navigace

Obchodníci letos zdražili potraviny i o polovinu

10. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodníci od začátku roku prodávají potraviny až o polovinu dráže než v roce loňském. Pečivo, rýže a sýry zdražily až o třetinu, cena mouky v květnu meziročně vzrostla o více než polovinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického ú­řadu.

Podle odborníků na agrární trh ale růst cen základních potravin není zdaleka u konce. Například světové ceny rýže se během několika posledních týdnů téměř zdvojnásobily. Vzhledem k dlouhodobým kontraktům na dodávky této komodity je podle nákupčích rýže z balíren a obchodních firem jen otázkou několika měsíců, kdy se vysoké nákupní ceny promítnou do cen na pultech v obchodech.

Hlavní příčiny posledního růstu cen potravin byly a zůstávají mimo Česko, píše server Novinky.cz. Loňská neúroda a s ní spojený vzestup cen obilí byly celosvětové. Také za vzestupem cen mléka a mléčných výrobků koncem roku byla podle odborníků vedle růstu cen většiny nákladových položek, hlavně krmiv a energií, zvýšená poptávka v nejlidnatějších zemích. K růstu cen másla a mléka přispěl i loňský vývoj v Německu, kde si zemědělci a potravináři po letech stagnace u obchodníků prosadili vyšší ceny.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).