Hlavní navigace

Obchodníci se radují, poplatky při platbě kartou jiné bance budou nejvýše 0,3 %

6. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Evropská komise připravila balíček opatření, který by měl nově regulovat trh s platebními službami. Nově se třeba zavedou stropy pro poplatky při platbě kartou.

Evropská komise (EK) představila před několika týdny balíček opatření, který by měl regulovat evropský trh platebních služeb a pomoci jak obchodníkům, tak spotřebitelům. Mezi navrhované novinky patří stanovení limitu pro mnohostranné mezibankovní poplatky (MIF), které se hradí při platbě kartou. Obchodníci by podle návrhu měli mít také možnost vybírat karty, které budou přijímat.

Čtěte také: Zakládáte e-shop? O platebních kartách si nechte jen zdát

Na poplatky při platbě kartou se stanoví limity

Platební služby v EU se aktuálně řídí legislativou z roku 2007. Podle Evropské komise se však situace na platebním trhu natolik změnila, že je potřeba přijmout novou právní úpravu. Před dvěma týdny tak EK představila balíček opatření, který má přinést úsporu podnikatelům i zákazníkům. Konkrétně se jedná o revidovanou směrnici o platebních službách (PSD), nařízení o mnohostranných mezibankovních poplatcích za platební transakce prováděné kartami (MIF) a sdělení o SEPA.

Jednou z hlavních novinek je stanovení limitu pro mnohostranné mezibankovní poplatky (MIF). MIF se hradí při transakcích platební kartou u obchodníka a platí je banka obchodníka, který má terminál, bance zákazníka s platební kartou. Na celkové výši poplatku se MIF podílí přibližně 50 %. MIF sice zůstanou zachovány v procentuální podobě, budou však zastropeny. U debetních karet se bude jednat o 0,2 % hodnoty transakce a u kreditních karet o 0,3 %. Nově se též zakáží při platbě kartou zvláštní poplatky, které si někteří obchodníci, nejčastěji při nákupu letenek, při platbě kartou účtují. Limity pro platby kartou však nejprve začnou platit při mezinárodních platbách a teprve po dvou letech se začnou vztahovat i na platby vnitrostátní.

Další významnou změnou je odstranění pravidla, které obchodníky nutilo přijímat všechny karty. Obchodníci si budou moci, i na základě výše poplatku, vybrat, které karty budou přijímat a které nikoli. Konkurenci na trhu platebních služeb má pak přinést zahrnutí třetích stran mezi poskytovatele platebních služeb, kteří budou moci iniciovat platby. Od této novinky si EK slibuje levnější a efektivnější služby zákazníkům a zrychlení rozvoje v oblasti e-plateb.

Čtěte také: Platební karty už nefrčí. Hitem jsou platby mobilem

Obchodníci návrh vítají, některé věci by ale upravili

Obchodníci balíček opatření podporují a tvrdí, že na něm vydělají jak podnikatelé, tak zákazníci. Tyto návrhy jsou velmi významným krokem k přivedení konkurence a transparentnosti do toho, jak jsou platby prováděny a jak se za ně platí. Mělo by to umožnit maloobchodníkům přenést úspory přímo na spotřebitele, přináší jim skutečné výhody v těchto dobách strádání, řekl Christian Verschueren, generální ředitel EuroCommerce.

Stanovení limitu při platbě kartou sice obchodníci vítají, ještě radši by ale byli, kdyby se procentuální poplatky snížily na paušální. Vzhledem k výši stropů totiž může dojít v některých zemích ke zvýšení poplatků. Je zřejmé, že Komise měla přizpůsobit svůj návrh nejlepším systémům, nikoli udělat průměr. Nizozemí, Dánsko, Belgie a Německo například ukázaly, že moderní platební systémy mohou fungovat s velmi nízkými poplatky pro spotřebitele a obchodníky, uzavřel Christian Verschueren.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).