Hlavní navigace

Obchody mohou otevřít, dokážou prodat bezpečně nejen dětské boty a pastelky

12. 2. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc, Internet Info, podle licence: Rights Managed
Pokud nebude od pondělí platit nouzový stav, mohou otevřít i ostatní obchody. Jsou připraveny zajistit bezpečné prostředí.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) zdůrazňuje, že bez ohledu na další postup vlády v souvislosti s řešením koronavirové krize garantují obchodníci i nadále zajištění bezpečného prodejního prostředí pro své zákazníky i zaměstnance.

I přes případný konec nouzového stavu budou obchody dodržovat všechna
smysluplná hygienická opatření. Bezpečné nakupování umí nabídnout ve všech obchodech bez rozdílu, není tedy důvod pokračovat v zákazech prodeje hraček nebo zimního oblečení.

Psali jsme: Vysvětlování, urgování, čekání. Cesta podnikatelů k podpoře je mnohdy trnitá

„I pokud by nouzový stav nebyl prodloužen a skončil v neděli 14. února, není důvod k jakýmkoli obavám, že by jednotlivé obchody polevily ve svých přísných hygienických opatřeních. Nadále pro ně zůstává prioritou ochrana zdraví zákazníků i zaměstnanců. Již téměř rok každý den dokazujeme, že obchody jsou bezpečným místem, a tento zodpovědný přístup bude pokračovat i nadále,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Od začátku koronavirové pandemie loni na jaře obchodníci investovali do nejrůznějších  hygienických opatření přes 6 miliard korun, přičemž výsledkem je naprosté minimum ohnisek šíření nákazy v prodejnách. Na současnou situaci zareagovala řada obchodníků také snížením cen respirátorů, navýšením darů potravinovým bankám, neboť roste počet lidí v nouzi, nebo nabídkou logistických služeb například pro distribuci antigenních testů do škol.

Psali jsme: Vláda manipuluje, varují podnikatelé. Nový systém kompenzací řadu firem poškodí

Bez nouzového stavu přijdete o finanční kompenzace

Podle slov vlády bude s koncem nouzového stavu konec nároku na poskytování finančních kompenzací pro podnikatele i živnostníky, jejichž podnikání bylo doposud omezeno na základě rozhodnutí vlády o nouzovém stavu. Vláda se ale nemůže zbavit zodpovědnosti za udržení ekonomiky v chodu a povinnosti pomoci udržet maximum pracovních míst. Pokud by nebyl obnoven nouzový stav, musí parlament bez prodlení projednat zákon, který odškodní podnikatele, poškozené vládními opatřeními bez ohledu na to, zda byla přijata v rámci krizových opatření nebo podle zákona o ochraně veřejného zdraví, uzavírá Tomáš Prouza.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).