Hlavní navigace

Obchody zůstanou o svátcích zavřené. Sněmovna návrh na zrušení zákazu smetla

24. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Návrh na zrušení zákazu prodejní doby Sněmovnou neprošel. Další vlaštovkou je ústavní stížnost Hospodářské komory ČR a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Zrušit zákon o omezení prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě navrhovali občanští demokraté. Podle nich se na základě praxe ukázalo, že tato regulace je nadbytečná, nepřiměřeně zasahuje do práv obchodníků a omezuje občany.

Zákon vešel v platnost v roce 2016. Obchodníci musí mít zavřeno během 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Zatímco Svátku práce (1. května) se omezení netýká, na Den vítězství (8. května) obchodníci mít otevřeno nemohou.

A právě nejasnost ve výběru pouze některých svátků je středem kritiky. Stejně tak omezení otevírací doby pouze pro obchody určité velikosti.

Podle zákona totiž mohou zůstat otevřené obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Za porušení zákazu obchodníci zaplatí

Za porušení zákazu prodeje hrozí obchodníkům vysoké pokuty. Maximální výše pokuty může činit až 1 milion korun a v případě, že by šlo o opakované porušení, dokonce až 5 milionů korun. 

Čtěte také: Přišla doba pokutová? Jaké povinnosti a sankce uvalila tato vláda na podnikatele

Zástupci Hospodářské komory ČR (HK ČR) vnímají skutečnost, že byl návrh smeten ze stolu, jako varovný signál. Od samého začátku platnosti zákona o omezení prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě poukazují na to, že jde o zbytečnou regulaci, která českého podnikatele pouze omezuje.

Dopad i některé malé obchody

Hospodářská komora také poukazuje na nejasnosti v zákoně, díky kterým regulace dopadla i na menší obchody, jež se neměl vůbec týkat. Některá obchodní centra totiž rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro vybrané obchody, a proto mnohdy zavírají úplně. Chaos je ale i ve výkladu samotného zákona. Není jasné, co se vlastně do rozlohy 200 m2 počítá – zda jen prodejní plocha nebo například i sklady, říká za HK ČR její mluvčí Miroslav Diro. 

A zatímco ODS požadovalo úplné zrušení, KDU-ČSL se chystá navrhnout, aby zákaz prodeje ve velkých obchodech platil o všech státních svátcích. Ne tedy pouze o vybraných, jak je tomu nyní. 

Další vlaštovkou je ústavní stížnost

V prosinci roku 2016 byla proti zákonu vznesena ústavní stížnost. Za ní stojí právě Hospodářská komora ČR společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Ústavní soud se jí bude věnovat během prvního čtvrtletí roku 2018. 

Psali jsme: Pokud projde omezení otevírací doby obchodů, skončí zákon u Ústavního soudu ČR

Poslaneckou sněmovnou neprošly ani dva další návrhy ODS. Krom zrušení zákazu prodeje o svátcích požadovali občanští demokraté také zrušení elektronické evidence tržeb a zrušení daně z nabytí nemovitých věcí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).