Hlavní navigace

Obrňte se trpělivostí, finanční úřady ztížily dobrovolnou registraci k DPH

21. 8. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Několik na sobě nezávislých zdrojů serveru Podnikatel.cz potvrdilo, že finanční úřady komplikují novým firmám dobrovolnou registraci k DPH.

Založili jste firmu a chcete se dobrovolně registrovat k DPH? Už několik měsíců jde o poměrně složitou záležitost. Finanční úřady totiž zpřísnily postup u nově založených firem, které se chtějí dobrovolně registrovat k DPH. Informaci přinesl server Motejlek.com, který též uvádí, že pokyn na omezení registrací vydalo ministerstvo financí zřejmě už na začátku letošního roku.

Že by existoval pokyn pro omezení registrací ale Generální finanční ředitelství (GFŘ) popírá, zároveň však výslovně neodmítlo, že by se postup zpřísnil. Jak navíc zjistil server Podnikatel.cz, ztížení registrace k DPH potvrzují i někteří podnikatelé a podnikatelské asociace. Není to ovšem nicméně tak, že by nové firmy nešlo k DPH zaregistrovat vůbec.

Čtěte také: Vyplatí se dobrovolná registrace k DPH? Poradíme vám, kdy ano, a kdy ne

Dobrovolná registrace k DPH se stává komplikací

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Před týdnem zveřejnil server Motejlek.com, že finanční úřady po celé republice nechtějí evidovat nově založené firmy jako dobrovolné plátce daně z přidané hodnoty. Pokyn na omezení registrací vydalo ministerstvo financí zřejmě už na začátku letošního roku, doplnil server.

To však popírá Generální finanční ředitelství, podle kterého k problematice registrace plátce DPH ministerstvo financí ani GFŘ v roce 2015 žádnou informaci ani pokyn nevydalo. GFŘ sice serveru Podnikatel.cz uvedlo, že nelze říci, že by finanční úřady nechtěly nově založené firmy registrovat jako dobrovolné plátce daně z přidané hodnoty, zároveň ovšem výslovně nepopřelo, že by úřady v rámci registračního řízení postupovaly přísněji. V odůvodněných případech je zahájen postup k odstranění pochybností. Tento postup by měl omezit přístup do systému DPH osobám, jejichž prostřednictvím by mohlo dojít k zneužití tohoto systému a v konečném důsledku k poklesu výběru DPH. Klademe důraz na prevenci a ochranu státního rozpočtu před daňovými podvody, doplnila Petra Petlachová, mluvčí GFŘ.

Že je v současnosti obtížnější registrovat firmu k DPH ale serveru Podnikatel potvrdil například Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. S nadsázkou lze říci, že „ready made“ společnosti, které budou registrovány jako plátci DPH budou mít za chvíli na trhu slušnou hodnotu. Není to ale tak, že by byly dveře k registraci úplně zavřené, firmy musí prokázat, že se jedná o seriózní podnikání a vyloučit pochybnosti, že jde o nastrčeného bílého koně. Jsem přesvědčen, že slušné firmy registraci získají, ale bude to trvat déle než v minulosti, komentoval pro server Podnikatel.cz Havlíček.

Postup dopadá hlavně na ready-made firmy

Jenže právě společnosti, které se zabývají prodejem ready-made firem, tvrdí, že registrace k DPH se v současnosti stala tvrdým oříškem i pro daňového poradce či advokáty. Opravdu můžeme potvrdit současnou tendenci finančních úřadů, které registraci k DPH novým ready-made společnostem nechtějí vyřizovat a tento proces znesnadňují i všem novým společnostem obecně. Považujeme tento trend za velmi nešťastný a směřující ke stavění zbytečných byrokratických překážek podnikatelům ze strany statní správy, dodal Jakub Maur, jednatel Profispolecnosti.cz.

Podle některých z nich je dokonce začínajícím podnikatelům téměř znemožněno vstoupit na trh, jelikož bez registrace k DPH nemohou být konkurenceschopní, zatímco karuseloví podvodníci i nadále vesele inkasují milionové vratky. Dle našeho názoru naprosto legitimní zájem zamezit karuselovým podvodům je realizován naprosto nevhodnými opatřeními. V důsledku samém tedy dochází k naprosto flagrantnímu zásahu do hospodářské soutěže jako takové, kdy ti kdo chtějí podnikat, podnikat reálně nemohou a jedni jsou znevýhodněni vůči druhým, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Michael Dobrovolný, manažer firmy SMART Office & Companies. 

Ztížení registrací potvrzují v neposlední řadě i statistiky GFŘ. Z dat totiž vyplývá, že počet dobrovolně zaregistrovaných firem k DPH letos klesl, a to o několik tisíc.

Dobrovolné registrace k DPH (podle data účinnosti registrace)
1.1. 2013 – 30.6. 2013 1.1. 2014 – 30.6. 2014 1.1. 2015 – 30.6. 2015
15 153 13 583 11 734

Zdroj: GFŘ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).