Hlavní navigace

Ochuzení na důchodech po rozdělení federace se dočkají odškodnění

 Autor: www.sxc.hu
Česko-slovenské důchody by se mohly dorovnat, vládní novela zákona prošla Poslaneckou sněmovnou a jde do Senátu. Na vyrovnání čeká až 10 000 lidí.
Redakce 2. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanci dali zelenou návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí o dorovnání česko-slovenských důchodů. Pokud projde i Senátem, vyřeší se tak dlouholetý problém, který má své počátky na konci roku 1992, kdy došlo k rozdělení tehdejší Československé federativní republiky. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před tímto rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení společného státu, tedy 31. prosinec 1992. V následujících letech se ale ekonomická situace obou států vyvíjela odlišně a tak se lidé, kteří byli vypláceni ze slovenské strany, dostali ne vlastní vinou do finanční nevýhody. Někteří se kvůli tomu i soudili.


Autor: www.sxc.hu

Lidé, kteří byli ochuzeni na důchodech po rozdělení federace, se konečně dočkají odškodnění.

Teď by jim situaci měly kompenzovat dorovnávací příspěvky, které jsou zahrnuty v novele zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Na dorovnávací přídavek by měli mít nárok lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, jež je v součtu nižší, než kdyby za dobu získanou za existence společného státu dostávali pouze důchod český. Kvalita lidské společnosti se mimo jiné pozná podle toho, jak se stará o své seniory. Přispět ke zlepšení jejich situace může právě změna česko-slovenských důchodů, uvedl k tématu ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer

Speciální dávku dostanou ti, kteří dosáhli alespoň 25 let pojištění před rozdělením federace. Za dob společné republiky jim také musel být přiznán slovenský důchod, a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v České republice. Do té doby u nás totiž ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení. Dávka nebude vázána na české státní občanství.

Podle předpokladů Ministerstva práce a sociálních věcí by dorovnávací příspěvek mohlo už příští rok získat 9 000 až 10 000 lidí. Stát by jim celkově vyplatil 3,8 miliardy korun. Nejnákladnějším bude z tohoto pohledu rok 2020, kdy by vyplácená částka měla stoupnout až na 130 milionů. Důchod ze Slovenska dnes v České republice chodí 7 000 občanům, naopak na Slovensko vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení měsíčně téměř 25 000 důchodů.

Aktuální údaje o důchodcích platné ke 30. 6. 2013

  • V České republice jsou 2 861 513 důchodců.
  • Starobní důchod pobírají 2 340 234 lidí, zbytek připadá na invalidy, vdovce a sirotky.
  • Oproti stejnému období loňského roku se počet starobních důchodů nepatrně zvýšil o 2 780.
  • Česká správa sociálního zabezpečení eviduje 4 952 339 poplatníků pojistného na důchodové pojištění.
  • 268 848 zaměstnavatelů odvádí pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za 4 239 118 zaměstnanců.
  • Zálohy na důchodové pojištění pravidelně odvádí 707 526 OSVČ přičemž ke konci června vykonávalo výdělečnou činnost 995 996 OSVČ.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).