Hlavní navigace

Od 117 do necelých 12 tisíc Kč hrubého. Tak se podle statistiků v Česku vydělává

31. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Průměrná mzda o tom, jak se v Česku vydělává, vypovídá velmi špatně. Na průměr totiž dvě třetiny lidí vůbec nedosahují.

Jak čeští zaměstnavatelé skutečně odměňují své zaměstnance? Podle nejnovějších zjištění Českého statistického úřadu je údaj o průměrné mzdě zcela nevypovídající. Dvě třetiny zaměstnanců úrovně průměrné mzdy totiž nedosahují, tvrdí Dalibor Holý, ředitel statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu (ČSU). Stejně tak na vodě stojí průměrný údaj o zvyšování mezd – mzdy totiž rostou jen některým zaměstnancům, zatímco jiným naopak klesají či minimálně stagnují.

Za vysokoškoláky zaměstnavatelé „utratí“ nejvíc

Podle zjištění ČSU platí zaměstnavatelé zaměstnance s vysokoškolským vzděláním více jak dvojnásobně oproti zaměstnancům se základní školou. Přes tuto vysokou cenu práce je po nich stále silný zájem na pracovním trhu, vysokoškoláci mají míru nezaměstnanosti pouze 2,5 %, zatímco u osob se základním vzděláním je nyní 28,4 procenta, uvádí Dalibor Holý.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte, jak

Z víceletého srovnání údajů také vyplývá, že čím vyšší znalosti se od zaměstnance vyžadují, tím více také narůstá jeho mzda. U těch, kdo v zaměstnání vystačí s rutinní prací nebo fyzickou silou, naopak stagnuje.

Průměrné hrubé mzdy: Od 117 do 12 tisíc Kč

A takto se podle ČSÚ vyvíjely průměrné mzdy v některých zaměstnáních v letech 1988 a 2011 (vždy se jedná o průměrnou hrubou mzdu). Na špičce žebříčku jsou vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví, kteří si v roce 1988 přišli na 6718 korun měsíčně a vloni na 117 618 korun. Lékaři (kromě zubařů) dříve vydělávali průměrně 5062 korun, zatímco dnes je to 59 028 korun. Vedoucí pracovníci v průmyslu si ze 7083 korun polepšili na 76 323 korun měsíčně. Lakýrníci dřív dostávali 3512 korun, dnes 25 559 korun měsíčně. Taxikáři poskočili z 3400 na 22 589 korun za měsíc. Pekaři dnes průměrně ztěží přeskočí 15 tisíc korun za měsíc. A nejméně vydělávají čističi oken, kteří dostávají necelých 12 tisíc.

MM_socky3

Z dalších zjištění například vyplývá, že nejčastější mzda žen je v Česku 16 tisíc korun, zatímco u mužů se jedná o 21 tisíc korun. Také fakt, že nejbohatšími odvětvími jsou finančnictví, informační a komunikační technologie a energetika.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).