Hlavní navigace

Od ledna 2012 roste DPH. Čtěte, co tato změna ovlivní

3. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Růst dolní sazby DPH dopadne na firmy i spotřebitele. Stavebnictví ovlivní nově zavedený reverse-charge.

Od 1. ledna letošního roku dochází k mnoha změnám v oblasti DPH. Některé změny, především růst dolní sazby DPH, zasáhnou všechny podnikatele i spotřebitele. Další změny, například samovyměření daně z přidané hodnoty (tzv. reverse-charge) se týká jen vybraných oborů, v tomto případě konkrétně stavebních a montážních prací.

Letošní změny plynou ze dvou novel zákona o dani z přidané hodnoty. První je Velká novela zákona o DPH, která je sice účinná už od dubna 2011, s odloženou účinností se však podle ní až od ledna 2012 začíná uplatňovat reverse-charge. Druhou novelou je tzv. Sazbová novela, která je účinná od ledna 2012. Ta přináší v první řadě právě zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent.

Letošní DPH: 14 a 20 %

V roce 2011 byly v Česku dvě sazby DPH ve výši 10 a 20 procent. Od začátku roku 2012 se dolní sazba zvedla na 14 procent a dvacetiprocentní sazba zůstala zatím beze změny. V roce 2013 by se mělo DPH ustálit na jednotné sazbě 17,5 procenta. Vyšší sazba DPH letos teoreticky nebo reálně ovlivní například cenu nemovitostí, potravin, energií, novin nebo knih, ale také mj. služby fitcenter.

Příkladně právě vydavatelé knih se proti zvýšení DPH hlasitě stavěli na odpor a dokonce organizovali petice. Zvýšení DPH u knih až na 17,5 procenta totiž bude výhledově podle nakladatelů pro nízkonákladovou literaturu smrtelné. Sníží se dostupnost titulů všech žánrů v českém jazyce. Nejde jen o hledisko rozpočtu domácností. Mnohem závažnější je, že nižší prodej knihy způsobí její menší náklad a ten bude mít zase za následek další zdražení knihy, až zjistíme, že titul vůbec nemá smysl vydávat, upozorňuje Pavel NýčNakladatelství Fragment. Čtěte také: Jsou e-knihy v Česku dobrý byznys, nebo jenom koníček?

V případě nemovitostí se nicméně zdá, že ceny nijak skokově v závislosti na zvýšené DPH nevzrostou. Na toto zvýšení se, podle našich informací, developeři dlouhodobě připravují a zvýšení cen o 4 % od 1. 1. 2012 si za současné situace na trhu mohou dovolit jen u opravdu mimořádně atraktivních projektů, o které je velký zájem. Naopak u méně atraktivních projektů rozhodně nepředpokládáme, že by došlo k navýšení cen a spíše než navyšování cen očekáváme další akční nabídky, aby se byty prodaly, tvrdí Petr Frey, Chief Marketing Officer společnosti RE/MAX Czech Republic. Čtěte také rádce věnovaného snížené sazbě DPH u stavebních a montážních prací: Kdy použít sníženou sazbu DPH při stavebních a montážních pracích?

Příklad:

DPH u ceny 500 Kč, pokud je zboží ve snížené sazbě DPH

V roce 2011 – DPH 10 % … 550 Kč.

V roce 2012 – DPH 14 % … 570 Kč.

Změny u opravného daňového dokladu i reverse-charge

Novinkou jsou také změny v náležitostech opravného daňového dokladu při opravě základu daně, kde dochází ke zjednodušení. Tato změna se dotýká například poskytování finančních bonusů, platebních skont a podobně. U souhrnných opravných daňových dokladů se už nevyžaduje uvedení evidenčních čísel původních daňových dokladů, stačí takové vymezení, na jehož základě lze jednoznačně určit souvislost mezi původním a opraveným zdanitelným plněním. Nově bude možné použít pro přepočet na českou měnu u všech plnění uváděných na opravném daňovém dokladu kurz České národní banky, s platností v první pracovní den kalendářního roku, ve kterém vznikl důvod opravy.

Zavádí se také tzv. reverse-charge u stavebních či montážních prací. V čem spočívá podstata reverse-charge? Jak již zkratka napovídá, budou muset příjemci vybraných služeb sami z těchto plnění přiznávat a platit daň, neboť jejich poskytovatel bude vystavovat daňový doklad bez DPH. Vzhledem k vymezení dotčených služeb a následné administrativě bude toto činit nejednomu podnikateli vrásky na čele. Naopak v této souvislosti dobrou zprávou je, že podnikatelům u těchto služeb odpadá obava z ručení za nezaplacenou daň, vysvětluje Jan Černohouz, daňový poradce z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Čtěte více: Tuzemský reverse – charge: od ledna 2012 i pro stavební a montážní práce

Technické zhodnocení se stává dlouhodobým majetkem

Definice dlouhodobého majetku je nově doplněná o technické zhodnocení. Při pořízení technického zhodnocení se pro uplatnění DPH na vstupu bude využívat řádek 47 přiznání k DPH. Také se prodlužuje lhůta pro úpravu odpočtu daně u technického zhodnocení nemovitostí z 5 na 10 let. Čtěte více: Přehled vybraných změn v DPH od 1. ledna 2012

Co dál?

Změny v oblasti DPH rokem 2012 nekončí. V plánu je zmíněné sjednocení obou pásem daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, čímž by nižší sazba této daně v Česku zcela zmizela. Zásadní změnou by také pro tisíce podnikatelů mohlo být snížení hranice obratu, jež generuje povinnost stát se plátcem DPH. Hranice by se měla snížit na 750 tisíc korun. Není divu, že jsou podnikatelé spíše proti. Jsem OSVČ. Z vlastní zkušenosti vím, že snížení obratu pro povinnost k DPH na 750 tisíc je pro mnohé smrtelný úder. Je to měsíční obrat 62 500 Kč, což je v obchodě velmi snadno dosažitelné, ale bohužel to není obrat, při kterém si dotyčný může dovolit odvádět 20 % z obratu – což je asi jako by danil příjmy 50 procenty. Cítím se jako podvedený volič – v předvolebních slibech stálo, že se nebudou zvyšovat daně a že se bude pomáhat podnikatelům, uvádí v diskusi na serveru Podnikatel.cz živnostnice Michaela Zachová. Čtěte více: Daňová reforma v praxi, tisíce podnikatelů se stanou plátci DPH

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).