Hlavní navigace

Od pondělí se opět mění opatření. Co konkrétně?

30. 1. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnanci si budou muset zvykat na opatření, která se opět mění. Je to změna k lepšímu, nebo horšímu?

Nová opatření se dotknou hlavně zaměstnanců

Od pondělí, tedy od posledního lednového dne, se mění opatření. První změna se výrazně dotýká zaměstnanců

Testování nedělá firmám větší problémy

Testování zaměstnanců, které je od 17. ledna povinné dvakrát týdně, nedělá firmám větší problémy. Jak ukázal průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, za první týden plošného testování odhalily testy nákazu přibližně u 1 % pracovníků.

Po kauze kompenzačních bonusů končí šéfka Finanční správy

Generální finanční ředitelství přichází o svoji ředitelku. Tatjana Richterová požádala o své odvolání. Rezignace přichází jen pár dnů po kauze, na kterou jako první upozornil server Podnikatel.cz.

Kauza se týkala kompenzačních bonusů, kdy finanční správa odmítala řadě podnikatelů finanční pomoc vyplatit s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Podle odborníků tak finanční správa činila nezákonným postupem. Zjevně chybná centrální metodika přišla po dalším prohřešku finanční správy, kdy její portál registruje problémy s elektronickým podáním.

Jaký je oficiální důvod rezignace Richterové, známo není. Ve funkci skončí 28. března. Na její místo vypíše ministerstvo financí výběrové řízení.

Kalkulačka pro příspěvek na bydlení

Rostoucí ceny energií trápí jak podnikatele, tak domácnosti. Zatímco někteří podnikatelé jsou nuceni v důsledku toho zdražovat své produkty či služby, některé domácnosti bojují s tzv. energetickou chudobou. Reakcí na to je navýšení příspěvku na bydlení. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí ho dnes pobírá zhruba 150 tisíc domácností, dalších 200 tisíc má dle některých výzkumů na příspěvek nárok, ale z různých důvodů nečerpá.

ebf - tip do článku - debata

Ministerstvo proto připravilo online kalkulačku, aby si lidé mohli spočítat, zda na příspěvek dosáhnou a případně v jaké výši. Odkaz najdete na Podnikatel.cz

Kdy se spustí žádosti o příspěvek na testy?

Odkdy lze podávat žádost o příspěvek na testy, kterými se testují zaměstnanci a OSVČ? Stejně jako doposud to bude možné skrze online aplikaci na společných webových stránkách zdravotních pojišťoven, a to od 1. března 2022. Žadatel může žádat o příspěvek pouze elektronicky prostřednictvím k tomu účelu vytvořené aplikace, která ho provede procesem registrace i samotného vykázání žádosti o příspěvky. Už nyní lze žádat o příspěvek za testy za prosinec.

Nejnovější články denně nebo týdně v doručené poště

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).