Hlavní navigace

Od října se dá živnost ohlásit či změnit přes internet

14. 10. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé mohou od října ohlásit živnost pouze za pomoci internetu. Většina z nich tuto novinku vítá a domnívá se, že bude hojně využívaná. Současně s tím ale také kritizují informovanost, kterou považují za nedostatečnou.

Už 14 dní mohou podnikatelé v rámci pokračující elektronizace státní správy využít novinku, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jedná se o možnost ohlásit novou živnost pouze pomocí elektronického formuláře. Novinka se týká i ohlašování změn v probíhající živnosti. Mnoho podnikatelům tak odpadá dříve nutná cesta na živnostenský úřad. Živnostníci tak tuto změnu vítají. Někteří z nich si však stěžují, že o ni nebyli dostatečně informováni.

Novinka se teprve zabíhá

Elektronické podání na úřadech funguje již od července tohoto roku. Některé živnostenské úřady ve třetím čtvrtletí 2008 přijaly více než polovinu ohlášených živností v elektronické podobě, sdělil business serveru Podnikatel.cz Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Řadí se mezi ně například městské úřady v Rosicích, Roudnici nad Labem, Pohořelicích, Valašském Meziříčí, v Bučovicích, Chotěboři, Neratovicích, Slavkově u Brna, Litoměřicích, Pelhřimově, Pacově, Mělníku a magistrát města Karviné.

Od 1. října 2008 pak ministerstvo rozšířilo možnosti elektronické komunikace podnikatelů s živnostenskými úřady. Živnostníci totiž mohou od tohoto data ohlásit novou živnost, či změny živnosti stávající přes internet. Na stránkách živnostenského rejstříku stačí vyplnit formulář podání a opatřit jej elektronickým podpisem. Údaje se pak pošlou na označený živnostenský úřad, který je poté taktéž elektronicky vyřídí. Automaticky navíc dojde i k přeposlání všech potřebných dat na finanční úřad, správu sociálního pojištění a zdravotní pojišťovnu.

Nový systém již využila řada živnostníků. Během prvního týdne tuto možnost využily řádově desítky podnikatelů, především pro ohlášení změn ve své dosavadní činnosti, doplnil pro server Tomáš Bartovský.

Podobná aplikace se též zavedla, jak již bylo zmíněno, na všech živnostenských úřadech. Jestliže tedy podnikatel nevlastní elektronický podpis či počítač, může podání vytvořit přímo na úřadě za pomoci pracovníků úřadu. Úředník pak podání vytiskne a po podepsání se příslušné údaje zašlou k vyřízení do elektronické podatelny živnostenského rejstříku. Čtěte také: Zákon elektronickým fakturám vychází vstříc, je to rychlejší.

Podnikatelé změnu vítají, kritizují ale informovanost

Podnikatelé novinku ministerstva průmyslu a obchodu vesměs vítají. Vítáme každý nástroj nebo novinku, která snižuje administrativní zátěž podnikatelů, uvedl Jiří Štefek z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR. Za pravdu mu dávají i další představitelé podnikatelských asociací. Všichni se shodují, že každá změna, která šetří čas a peníze, je ku prospěchu. Čtěte také: eJustice: Na soud přes internet.

Problém ovšem podle některých podnikatelů nastal při informování živnostníků. Zdaleka ne každý živnostník byl totiž s touto novinkou obeznámen a dokonce i některé podnikatelské asociace se o možnosti ohlášení živnosti přes internet dozvěděly až díky dotazu serveru Podnikatel.cz. Mezi „neinformované“ patří například Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur či Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Myslím, že je informovanost nedostatečná, například my o této věci vůbec nevíme, odpověděl serveru Podnikatel.cz Tomio Okamura. Je to jako se vším, začínáme honit zákon, až když platí. Nejsme schopni z časových i finančních důvodů zajistit informovanost členů a už vůbec ne informovanost nečlenů, stěžuje si Bedřich Danda.

Některé asociace, které o novince vědí, ovšem s nedostatečnou informovaností také souhlasí. Ačkoli my o novince víme, celková informovanost je z našeho pohledu nedostačující. K firmám či živnostníkům, kteří nejsou nikde sdružení, se tyto informace prakticky nedostanou, připojila se Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Existují ale i zástupci podnikatelů, kteří se domnívají, že informovanost byla dostačující. Informovanost o novince považujeme za standardní a dostatečnou, oponuje Jiří Štefek z Hospodářské komory ČR.

Samo ministerstvo plánuje zanalyzovat celou situaci do konce listopadu. O tom, zda je nutné zvýšit informovanost podnikatelů o možnosti ohlásit živnost nebo její změny přes internet, rozhodneme na základě vyhodnocení zájmu do konce listopadu, uvedl Tomáš Bartovský.

Využijete možnosti ohlásit či změnit živnost přes internet?

Vysněný cíl – kompletní elektronizace

Přestože má k informovanosti řada živnostníků výhrady, valná většina z nich si myslí, že novinka ohlášení živnosti elektronickou formou se stane velmi využívanou. Většina podnikatelů hledá způsoby jak se co možná nejvíce vyhnout byrokratické zátěži. Tudíž si myslíme, že velké množství podnikatelů této možnosti využije, vysvětlil Jiří Štefek. Rozhodně se domníváme, že podnikatelé budou tuto možnost využívat, přidala se Eva Svobodová.

Současně se ale podnikatelé shodují, že je stále co zlepšovat. Pořád vadí velké množství administrativy, srozumitelnost a přehlednost zákonů a pomalé závádění procesu elektronizace státních úřadů. Živnostníci též volají pro zpřehlednění webových stránek úřadů a po jasnějším popisu organizační struktury úřadů včetně příslušných kontaktů. Čtěte také: E-government, kladivo na byrokracii už klepe na dveře.

CHP22 temata2

Při zaměření na elektronizaci státního aparátu si podnikatelé především přejí snížení povinných návštěv úřadů na minimum a důkladné elektronické propojení jednotlivých státních složek. Ideální stav by byl ten, aby podnikatel nemusel za celý rok ani jednou na úřad a vše se řešilo elektronicky, komentoval Tomio Okamura.

Podle prohlášení Tomáše Bartovského je však ohlášení živnosti přes internet na nějakou dobu poslední projekt, který MPO v oblasti elektronizace připravuje. V budoucnu bychom se ale chtěli podívat na možnosti elektronizace licenčního řízení, doplnil na závěr Bartovský.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).