Hlavní navigace

Od roku 2019 se mění zahraniční cestovní náhrady

26. 11. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ve kterých zemích si zaměstnanci na dietách na zahraničních pracovních cestách polepší? Mění se základní sazby stravného u devíti zemí.

Sazby pro zahraniční cestovní náhrady již byly zveřejněny ve Sbírce zákonů. Sazby tuzemských cestovních náhrad budou známy až koncem prosince 2019.

Změny zahraničního stravného pro rok 2019

Vyhláškou č. 254/2018 Sb. se mění výše zahraničního stravného pro rok 2019. Cílem změn je zajištění dostatečné finanční kompenzace zaměstnancům v případech, kdy je zaměstnavatel vyšle na zahraniční pracovní cestu a v této souvislosti jim vzniknou výdaje na stravování. Základní sazby stravného pro jednotlivé země zohledňují rozdílné cenové hladiny v příslušných destinacích. Nárok na zahraniční stravné je zakotven v zákoníku práce, ovšem konkrétní denní sazby v jednotlivých zemích uvádí vyhláška o stanovení výše zahraničního stravného. Vyhlášku připravuje každoročně ministerstvo financí na základě návrhu ministerstva zahraničních věcí.

Základní sazby zahraničního stravného – změny pro rok 2019 

Země Měnový kód Základní sazba 2018 Základní sazba 2019
Argentina USD 45 50
Kuba EUR 45 50
Mauretánie EUR 35 40
Myanmar (Barma) USD 45 50
Nizozemsko EUR 45 50
Polsko EUR 35 40
Saúdská Arábie EUR 40 45
Senegal EUR 40 45
Sýrie EUR 40 45

Podmínky poskytování zahraničního stravného

Stravné na zahraniční pracovní cestě se poskytuje v souladu s § 170 zákoníku práce zásadně v cizí měně. Zaměstnavatel obvykle určí zaměstnanci zahraniční stravné z výše základní sazby zahraničního stravného stanoveného vyhláškou. Výše stravného se vypočítá podle základní sazby, a to stanovené pro stát, ve kterém zaměstnanec stráví v kalendářním dni nejvíce času.

Za dobu strávenou mimo území České republiky se poskytuje zahraniční stravné: 

  • ve výši základní sazby, jestliže cesta trvá déle než 18 hodin,
  • ve 2/3 výši, jestliže pracovní cesta trvá déle než 12 hodin, nejvýše 18 hodin,
  • v 1/3 výši, jestliže pracovní cesta trvá 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území ČR právo na tuzemské stravné.

Možnost snížení zahraničního stravného

Pro státní zaměstnance jsou sazby zahraničního stravného uvedené ve vyhlášce závazné. V souladu s ustanovením § 179 zákoníku práce však mohou být navýšeny pro vedoucí organizačních složek státu a jejich zástupce a statutární orgány a jejich zástupce, a to až o 15 % základní sazby stravného stanoveného vyhláškou. Výjimkou je speciální úprava této oblasti pro některé vybrané osoby dle zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Co se změní v roce 2019 pro podnikatele?

Ostatní zaměstnavatelé (podnikatelská sféra) mohou svým zaměstnancům sazby stanovené vyhláškou dokonce snížit podle § 170 odst. 2 zákoníku práce až o 25 %, případně o 50 % u posádek plavidel vnitrozemské plavby. Na druhou stranu lze sazby stravného i zvýšit a tím své zaměstnance vybavit částkami vyššími, než určuje vyhláška pro zahraniční stravování. Nadlimitní částka se však stane součástí mzdy zaměstnance (včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění).

Čtěte o dalších důležitých parametrických změnách od roku 2019: 

Krácení stravného

Pro zahraniční stravné nadále platí jeho závazné krácení, jestliže bylo zaměstnanci během zahraniční pracovní cesty bezplatně poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které zaměstnanec finančně nepřispívá. Zaměstnanci v takovém případě přísluší zahraniční stravné za každé poskytnuté jídlo ve výši:

  • základní sazby snížené za každé bezplatné jídlo až o hodnotu 25 %,
  • dvoutřetinové základní sazby snížené za každé bezplatné jídlo až o hodnotu 35 %,
  • třetinové výši základní sazby snížené za každé bezplatné jídlo až o hodnotu 70 %.

Zaměstnanci může být vyplaceno i kapesné, jež není třeba zaměstnavateli následně nijak vyúčtovat. Daňově uznatelným výdajem je kapesné až do výše 40 % zahraničního stravného určeného podle doby strávené při zahraniční pracovní cestě mimo území České republiky (viz § 170 odst. 3 zákoníku práce). Kapesné se počítá před jeho případným krácením při poskytnutí bezplatného jídla.

skoleni_18_3

Záloha na zahraniční stravné

Vyhláška uvádí pouze cizí měny, tj. eura, americké dolary, anglické libry a švýcarské franky, které se dají běžně nakoupit v tuzemských bankách nebo v mimobankovních směnárnách. Zaměstnavatelům tím nevznikají potíže při vybavování pracovníků zálohami na zahraniční pracovní cesty. Ovšem v souladu s ustanovením § 183 odst. 2 zákoníku práce se zaměstnavatel může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí zálohy v české měně nebo v jiné cizí měně, než která je uvedena ve vyhlášce. Tedy fakticky v jakékoliv měně. Pro přepočet se v takovém případě použije směnný kurz devizového trhu vyhlašovaný Českou národní bankou.

 Zahraniční stravné 2019 ve vybraných zemích: 

Země Základní sazba stravného
Evropská unie:
Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko 35 EUR
Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Polsko,  Portugalsko, Řecko, Španělsko 40 EUR
Francie, Itálie, Irsko, Lucembursko, Malta, Německo, Rakousko 45 EUR
Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Finsko, Švédsko 50 EUR
Velká Británie 45 GBP
Ostatní Evropa: 
Turecko 40 EUR
Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna, Hercegovina 35 EUR
 Rusko, Ukrajina 45 EUR
 Lichtenštejnsko 60 CHF
Island, Norsko 55 EUR
Švýcarsko  75 CHF
Asie: 
Afghánistán, Írán, Irák, Thajsko, Vietnam 40 EUR
 Čína, Indie 45 EUR
Japonsko 65 USD
Zámoří:  
Kanada  50 USD
USA, Brazílie 55 USD

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).