Hlavní navigace

Od spuštění #EET proběhlo 24 tisíc kontrol. Cílily i na trhovce v příhraničí

21. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nevystavení účtenky, nezaslání údajů o platbě nebo porušení oznamovací povinnosti, to jsou nejčastější prohřešky v souvislosti s EET. Jaké pokuty hrozí?

Bezmála pět měsíců je spuštěna elektronická evidence tržeb. Kontroly probíhají na všech frontách. Zaměřují se také na trhovce. O kontrolách v Brně, které dopadly z velké části dobře, server Podnikatel.cz informoval nedávno. Čtěte více: Další kontrola #EET u trhovců, tentokrát v Brně. Prodejci ale zákon dodržují. Návštěva kontrolorů Celní a Finanční správy v SAPĚ ale prohřešky odhalila. 

Psali jsme: VIDEO: Berňák provedl kontrolu #EET v SAPĚ, zabavoval i hotovost

Kontroloři vyrazili také mezi obchodníky v příhraničních tržnicích. Do hledáčku se dostali ti z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. V tržnicích Strážný, Svatá Kateřina, Folmava, Potůčky, Lipový Dvůr, Hřensko a Dolní Poustevna prověřili celkem 360 podnikatelů.

Nejčastější prohřešky

Z výsledků kontrol vyplynulo, že se trhovci na evidenci tržeb připravili, i přesto však bylo odhaleno několik prohřešků. Nejčastěji se jednalo o nevystavení účtenky, nezaslání údajů o platbě, absenci informačního oznámení o způsobu evidování tržeb a porušení oznamovací povinnosti. Podnikatelům hrozí pokuta až 500 tisíc korun.

Fotogalerie: Kontrolní akce EET v příhraničních tržnicích

Sankce u EET

V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.

BRAND Startupy

Konkrétní rozsah pokut a sankcí je pak následující:

Podnikatelé, jak právnické, tak fyzické osoby, se mohou prohřešit nesplněním těchto povinností a dostat za ně následující pokuty:

  • zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, (až 500 tisíc Kč)
  • vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, (až 500 tisíc Kč)
  • umístit informační oznámení, (až 50 tisíc Kč)
  • zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. (až 50 tisíc Kč)

Pokud kontrola zjistí zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, nařídí okamžité

  • uzavření provozovny nebo
  • pozastavení výkonu činnosti, při které dochází k evidenci tržeb.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).