Hlavní navigace

Od zítřka se zvyšují soudní poplatky

31. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od 1. září se zvyšují některé soudní poplatky. Je to na základě novely zákona o soudních poplatcích. Cílem novely je posílit regulační a preventivní funkci soudních poplatků a bránit tak podávání šikanózních, účelových a zbytečných žalob. Zvyšuje se například první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku z 5000 Kč na 12 000 Kč. Zároveň i první zápis ostatních právních forem společností do obchodního rejstříku z 5000 Kč na 6 000 Kč. Změny zápisu v obchodním rejstříku budou nově stát 2000 Kč (dosud 1000 Kč).

Novela tak posiluje motivaci účastníků řízení ke smírnému řešení sporů, komentovala změny Petry Mirovská z kanceláře Kocián Šolc Balaštík. S tím ale nesouhlasí Martina Vernerová, právní poradkyně časopisu dTest. Podle ní na novele mohou tratit především spotřebitelé. Podle ní změna povede k ještě horší vymahatelnosti práv spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské spory se většinou týkají malých částek v řádech stokorun, se obáváme toho, že zvýšení soudních poplatků může být pro mnohé spotřebitele dalším důvodem, proč spor raději vzdají, a to i když jsou jednoznačně v právu, říká Vernerová.

Alespoň jednu pozitivní změnu najdou v novele podnikatelé. Například výmaz podnikatele z obchodního rejstříku bude od soudního poplatku nově osvobozen, dosud se přitom za výmaz platily 3000 Kč.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).