Hlavní navigace

Odběratelé ze střední a východní Evropy mají značné zpoždění při splácení faktur

31. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé ze střední a východní Evropy stále nemají u našich firem úplně dobrou pověst. Značné problémy totiž mají se splácením faktur. Průměrná doba splacení faktury českým dodavatelům činí 11 dní po uplynutí splatnosti. Mezi nejhorší země se v tomto ohledu řadí Rumunsko (16 dní) a Polsko (14 dní). Vyplynulo to z průzkumu agentury Factum Invenio, který uskutečnila pro pojišťovnu Atradius a na kterém se podílelo přes 200 různých firem.

S pozdě zaplacenou fakturou z ciziny se setkala u nás skoro každá druhá firma. České podnikatele v roce 2007 stály zpožděné faktury 429 mil. Kč.

Průzkum Platební morálka ve střední a východní Evropě ukázal, že firmy na východ a sever od našich hranic neberou datum splatnosti jako pevný termín. Bohužel i malé zpoždění v délce jednoho týdne třeba v případě Slovenska znamená pro české podnikatele ročně škodu přibližně 156 milionů korun. Touto částkou úvěrují své slovenské obchodní partnery a peníze nemohou využít pro své podnikání, uvedla Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro region střední a východní Evropy.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).