Hlavní navigace

Odboráři jsou zlo a vláda jim jde na ruku, rozzlobil se šéf Hospodářské komory

 Autor: Martin Gross, podle licence: Rights Managed
Podmínky pro podnikání se zhoršují a můžou za to odboráři, prohlásil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Michael Hovorka 24. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stále složitější podmínky pro podnikání přisuzuje šéf Hospodářské komory ČR (HK ČR) právě odborářům. Těm jde vláda údajně na ruku a vyhoví ve všem, co si řeknou.

Vláda jde odborářům na ruku

Vladimír Dlouhý to pronesl na 31. sněmu HK ČR, kterého se zúčasnily vládní špičky, a to včetně prezidenta České republiky. Každý jeden živnostník, malá i velká firma a jejich zaměstnanci musí zvládat pracovat ve stále složitějších podmínkách, připomněl Dlouhý.

Psali jsme: 50 milionů, či více než miliarda Kč? Tvrzení o nákladech #EET se neustále mění

Problém je podle něj každoroční zvyšování minimální mzdy podle přání odborů. Kvůli zaručeným mzdám a mzdovým tarifům tak má minimální mzda zásadní vliv na všechny podniky v ČR. Mzdy tak rostou nikoliv kvůli vyšší produktivitě práce, ale uměle, tvrdí Dlouhý.

Na „flákače“ doplatí poctiví zaměstnanci, říká Dlouhý

Ten se ostře vyhradil i proti zrušení karenční doby. Kritiku směřoval také směrem k odborářům: Nikdo veřejnosti nevysvětlil, že poctiví zaměstnanci doplatí na „flákače“ a „simulanty“, protože budou muset pracovat za ně, nebral si servítky Vladimír Dlouhý.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Psali jsme: Kolotoč kolem (ne)zavedení eNeschopenek

Systém e-neschopenky, který by zaměstnavatelům umožnil kontrolu pracovní neschopnosti, přitom k 1. červenci vláda nespustila. Odboráři navíc své požadavky stupňují. Chtějí uzákonit kratší pracovní dobu za stejnou mzdu, povinně pátý týden dovolené a aktivisté začínají podnikatele zahlcovat požadavky na regulaci moderních a perspektivních způsobů práce, jako je home office, či přehnanými nároky z oblasti genderové a LGBT vyváženosti, doplnil Dlouhý.

Ten připomněl, že odboráři hovoří o platech jako v Německu. To bychom si přáli my všichni. Nicméně, podnikatelé, na rozdíl od odborářů, na to musí vydělat, nešetřil kritikou prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Pochvala naopak mířila na ministerstvo průmyslu a obchodu

Během sněmu nicméně vyzdvihl i některé vládní kroky. Předsedu vlády Andreje Babiše a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou ocenil za přípravu nového stavebního zákona, který poprvé po 30 letech výrazně zrychlí povolování staveb v ČR, z 5,4 na průměrně jeden rok i se soudním přezkumem.

Také si pochvaloval, že v čele resortu ministerstva průmyslu a obchodu stojí lidé z praxe, kteří nejlépe vědí, s jakými problémy se podnikatelé potýkají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).