Hlavní navigace

Pomůžou zrychlené odpisy? Odborníci a firmy se neshodují

1. 6. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikům mají v boji proti ekonomické recesi pomoci také zrychlené odpisy. Počítače půjde odepsat do roka, auta pak do dvou let. Podle firem opatření může pomoci, podle odborníků jen stěží. Málo totiž motivuje ke koupi majetku.

V rámci protikrizových opatření podpořila poslanecká sněmovna také zrychlení odpisů, které vládě doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Mimořádné odpisy budou platit pro majetek koupený do poloviny roku 2010 a týkají se pouze odpisových skupin č. 1 a 2. To znamená především nástrojů, nářadí a aut.

Odborníci schvalují systémovost tohoto opatření, jedním dechem ale dodávají, že dopady zrychlených odpisů budou minimální. Opatření podle nich sice příliš negativně nezasáhne státní rozpočet, zároveň ale také podnikatelům zrovna nepomůže. Rychlejší odepisování totiž firmy jen těžko namotivuje, aby nový majetek nakupovaly. S tím ale podniky nesouhlasí, zrychlené odpisy podle nich mohou pomoci.

Nyní se odepisuje nejméně 3 roky

V současnosti rozděluje zákon o daních z příjmů dlouhodobý hmotný majetek do šesti skupin. Každá skupina má pak jinou délku odepisování. Zatímco majetek v první odpisové skupině se do nákladů promítá tři roky, administrativní budovy patřící do šesté odpisové skupiny se například odepisují 50 let.

Tabulka 1 – doba odpisu
Odpisová skupina Doba odpisu Příklady majetku
1 3 roky ruční mechanizované nářadí a nástroje
2 5 let motorová vozidla, většina strojního zařízení
3 10 let trezory, kovové konstrukce, lokomotivy
4 20 let budovy ze dřeva a plastů
5 30 let budovy, dálnice, silnice, nádrže
6 50 let budovy administrativní, obchodních domů, muzea, komplexy budov

Podnikatel si též může u každého dlouhodobého majetku vybrat, zda ho odepíše rovnoměrně (lineárně), či zrychleně (degresivně). Firmy si vždy při pořízení dlouhodobého majetku zvolí způsob, kterým ho bude odepisovat. Vybraný způsob se pak nesmí změnit po celou dobu užívání majetku. Pro každý jednotlivý majetek si ale podnikatel může vybrat, Je tedy běžnou záležitostí, že se ve firmě se používají oba způsoby odepisování.

Zákon stanovuje sazby odepisování pro jednotlivé skupiny dlouhodobého majetku, rozhodne-li se podnik pro lineární odpisy, a rovněž koeficienty pro způsob výpočtu, uplatňuje-li společnost odpisy zrychlené. Čtěte více: Odpisy hmotného majetku v účetnictví a daňové evidenci.

Počítače půjde odepsat do roka, auta do dvou

Jako dočasné protikrizové opatření vstoupí v platnost tzv. mimořádné odpisy, které zkrátí odpisovou dobu u první a druhé skupiny dlouhodobého majetku. Schválená novela zavádí pro hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 1 pořízený v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 možnost jeho odepsání rovnoměrně bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. Do první odpisové skupiny patří podle přílohy 1 k zákonu o dani z příjmů například kancelářské stroje, počítače, nástroje nebo nářadí.

Rychlejší odpisy budou možné také pro majetek ve skupině 2. Zde se doba odepisování zkracuje na 24 měsíců. Za prvních 12 měsíců se přitom uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za následujících 12 měsíců se uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku. Do druhé odpisové skupiny patří třeba auta, stroje či přístroje. Čtěte také: Přerušit odepisování majetku se v některých případech vyplatí.

Cílem novely je podpora spotřebu tím, že se umožní podnikatelským subjektům u nového pořizovaného majetku uplatnit si náklady na jeho pořízení nejpozději do dvou let od jeho nákupu. Vláda tím pádem předpokládá vyšší zájem podnikatelů o obnovu těchto druhů majetku, což mimochodem vyvolá i vedlejší pozitivní efekt, a to modernizaci a obnovu již zastaralého vybavení, vysvětlila pro business server Podnikatel.cz Jaroslava Hanková, daňová konzultantka poradenské společnosti Apogeo.

U výrobců či prodejců příslušných druhů zboží očekávají předkladatelé novely zvýšenou poptávku po tomto zboží a tudíž zachování výroby a zaměstnanosti. Opatření má podle jeho tvůrců k tomu podpořit podnikatele k obměně majetku, protože si budou moci zvýšit prostřednictvím odpisů daňově uznatelné náklady a tím si snížit základ daně a daňovou povinnost.

Vláda předpokládá dopad na státní rozpočet v roce 2010 ve výši 9,4 mld. Kč a v roce 2011 3,6 mld. Kč. V dalších letech se opatření kvůli dočasné platnosti státního rozpočtu už nijak nedotkne.

Anketa

Odpovídají, podle vašich zkušeností, doby odpisu skutečné životnosti majetku?

Podle odborníků zrychlené odpisy nezaberou

Odborníci se ke zrychlení odpisů staví ambivalentně. Jedná se podle nich o relativně systémový krok, který však podnikatelům moc nepomůže. Opatření je to jistě pro firmy příjemné, ale že by dokázalo nějakým dramatickým způsobem ekonomice pomoci, to nečekám. Je to ale více systémové opatření, než většina opatření na straně poptávky, domnívá se Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Mnohem více skepticky se ke zrychlení odpisů staví analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Když vám řeknu, kupte si dnes stroj a můžete ho rychleji odepsat, vezmete to? Ruku na srdce, asi těžko. Firma bude investovat tehdy, když bude mít důvěru v ekonomiku, bude cítit, že se blíží obrat. Pokud tomu tak nebude, rychlé odpisy jsou na nic, říká Michl s tím, že ušlé příjmy rozpočtu nepřebije nějaký pozitivní efekt pro ekonomiku. Čtěte více: Protikrizový kompromisní balíček dostane do krize rozpočet.

Ačkoli je efektivita mimořádných odpisů podle odborníků malá, mohly by přesto pomoci firmám, které podnikají v investičně náročnějších odvětvích a které plánují výdaje na nákup nového dlouhodobého majetku v blízké době.

Banner - Ekonomická recese

Podnikatelé nesouhlasí, zrychlené odpisy pomůžou

S názorem analytiků ale nesouhlasí podnikatelé, podle kterých jde o jedno z nejlepších opatření, kterým může vláda a parlament v této době přispět k jejich konkurenceschop­nosti a také o opatření, které pomůže všem podnikatelským subjektům bez rozdílu, aniž by preferovalo pouze vybrané skupiny.

školení červen 22 - tip do článku

Zrychlené odpisy dlouhodobě patří v podnikové sféře mezi nejvíce podporovaná protikrizová opatření na podporu tuzemského průmyslu. Zároveň by měly zvýšit poptávku po hmotném majetku, například strojích a znamenají vítaný ekonomický stimul pro tuzemské výrobní podniky, které se v současné době potýkají s nízkým počtem zakázek, potvrdil Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Novela zákona čeká nyní na své projednání v senátu. Na pořad dne by se měla dostat v půlce června. Dá se předpokládat, že senátoři ji podpoří, a stejně tak i prezident. Účinnosti by tak mohla nabýt už během léta.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).