Hlavní navigace

Odborníci a podnikatelé volají po změně zajišťováků, Schillerová ji přislíbila

31. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Změnit by se měla jak metodika finanční správy k zajisťovákům, tak i příslušná legislativa, upozorňují odborníci a podnikatelé. Ministerstvo změny přislíbilo.

Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí, potvrdila, že finanční správa vydá 1. listopadu nový metodický pokyn k zajišťovacím příkazům a že se bude více snažit v případě zajišťovacích příkazů využívat hlavně zástavní právo, ručení a bankovní záruky namísto exekuce. Vznikne rovněž expertní skupinu, která se bude zabývat návrhy na úpravu legislativy.

Zajišťováky se musí změnit

Během včerejšího dne proběhlo na Nejvyšším správním soudu (NSS) v Brně setkání k dalšímu vývoji využívání institutu zajišťovacích příkazů. Na seminář týkající se této problematiky, pořádaný Komorou daňových poradců ČR na půdě Nejvyššího správního soudu dne 30. října 2017, přijali pozvání zástupci ze státní sféry – Martin Janeček, generální ředitel GFŘ, Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla, Tomáš Rozehnal, ředitel OFŘ a dále Petra Pospíšilová, prezidentka KDP ČR, Tomáš Hajdušek, vedoucí Sekce správa daní a poplatků KDP ČR, Josef Baxa, předseda NSS a Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Daňoví poradci, podnikatelé a i další odborníci se shodli, že rozsáhlé používání zajišťovacích příkazů je problematické a ochrana daňových subjektů proti chybným zajišťovacím příkazům je nedostatečná. Proces vydávání a kontroly zajišťovacích příkazů je podle nich nutné upravit tak, aby nedocházelo k ohrožení samotné existence daňových subjektů v případech, kdy se následně ukáže, že daň bylo možné zajistit jiným vhodnějším způsobem. Zajišťovací příkazy (ZP) se za poslední rok (2016) týkaly 309 firem, na které bylo uvaleno celkem 1 561 ZP, v roce 2015 se jednalo o 424 firem s celkem 1605 ZP, v roce 2014 to bylo 328 firem a celkem 1 032 ZP.

Problematika zajišťovacích příkazů na serveru Podnikatel.cz:

Jaké konkrétní změny jsou ve hře

Komora usiluje o efektivní soudní kontrolu zajišťovacích příkazů. Pro svou mimořádnost a za určitých podmínek i likvidační charakter je vhodné, aby se našel způsob, jak celé odvolací řízení zkrátit včetně posílení úlohy soudů a upřednostnění projednání žaloby proti zajišťovacímu příkazu, uvedla Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradců ČR.

Komora daňových poradců ČR proto navrhuje změnu správní praxe při realizaci zajišťovacích příkazů. Zajišťovací příkazy by podle komory měly výhradně sloužit jako mimořádný nástroj pro zabránění daňovým únikům, nikoli jako standardní nástroj při správě daní. Stejně tak by měl být umožněn rychlý soudní přezkum s cílem zkrátit dosavadní délku soudního řízení, které často probíhá mnoho let.

Tomáš Hajdušek, Sekce správa daní a poplatků KDP ČR, zmínil i návrh na změnu právní úpravy, mj. například povinné zastupování při vydání zajišťovacího příkazu právním zástupcem ex offo, zvážení zrušení odvolacího řízení za účelem rychlejšího přístupu k soudu nebo možnost vydání předběžného opatření před podáním žaloby.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček zase upozornil, že zajišťovací příkazy neovlivňují pouze dotčené subjekty, ale celý řetězec partnerů dotčené firmy, zejména z řad dodavatelů a odběratelů. Ti jsou tímto razantním nástrojem, který jde mimo běžný rámec insolvenčního řízení, de facto vyšachováni z řádného obchodního vztahu, např. vymáhání svých pohledávek, a to na úkor finanční správy.

Také Havlíček požadoval změny v systému vydání zajišťovacích příkazů. Požadujeme systém čtyřech nezávislých očí, kdy navrhovatelem by byla finanční správa a posuzovatelem ve zrychleném režimu správní soud. Za další je nezbytné, aby celý proces probíhal v přednostním režimu a vyloučil se několikaletý spor, který je pro firmu, její zaměstnance a obchodní partnery někdy i likvidační. Současně navrhujeme měkčí formu zajištění, kdy by bylo možné akceptovat ve vyšší míře záruky dotčeného subjektu. Konečně změny musí proběhnout i v případném odškodnění, které musí být zásadního charakteru. Pokud se prokáže, že stát udělal chybu a zlikvidoval tím subjekt, byť se jedná o jednotky případů, musí tvrdě zaplatit, komentoval Havlíček.

Zajišťováky se změní, slibuje ministerstvo

Změnu stávající praxe přislíbila i náměstkyně Alena Schillerová. Finanční správa vydá 1. listopadu nový metodický pokyn k zajišťovacím příkazům. Zároveň zavede nové nástroje, které by měly především zrychlit výměnu informací napříč finanční správou. Bude se jednat o celostátní parametrickou evidenci zajišťovacích příkazů či přehled dostupné judikatury. Berňák se podle Schillerové bude více snažit v případě zajišťovacích příkazů využívat hlavně zástavní právo, ručení a bankovní záruky namísto exekuce. Tím by se mělo předejít bezprecedentní likvidaci podnikatelů.

Alena Schillerová v závěru diskuze rovněž potvrdila, že v co nejkratší lhůtě svolá expertní skupinu, která se bude zabývat návrhy na úpravu legislativy včetně návrhů, které v diskusi zazněly.

Čtěte více: Finanční správa otáčí, změní metodiku ke kritizovaným zajišťovacím příkazům

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).