Hlavní navigace

Ode dneška vyplácí finanční správa nový kompenzační bonus 1000 korun za den

16. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Žádat o nový kompenzační bonus ve výši 1000 korun za den je možné zpětně, a to od 1. února, zatím nejdéle však do 31. března 2021.

Finanční správa začala s přijímáním žádostí živnostníků, společníků malých s. r. o. a osob pracujících na dohodu na začátku března. Nový kompenzační bonus je vyplácen za odlišných podmínek a vzniká nově podnikatelům, u kterých došlo ke snížení příjmů z jejich podnikatelské činnosti alespoň o 50 % oproti měsíčnímu průměru za srovnávací období. 

Jak žádost o bonus podat? 

Podat žádost je stejně jako v loňském roce možné e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně. Aktuální novinkou je odeslání online žádosti prostřednictvím nově spuštěného online finančního úřadu dostupného ze stránky Mojedane.cz. Výhodou tohoto podání je možnost sledovat, v jaké fázi vyřízení se vaše žádost nachází.

Maximální výplata kompenzačního bonusu je nově zastropována právě do výše reálných měsíčních příjmů žadatele ve vybraném srovnávacím období.

WT100 tip temata

Zákon zavádí dvě bonusová období, únor a březen 2021, která nejsou spojena s trváním nouzového stavu. Další bonusová období odpovídající kalendářnímu měsíci může vyhlásit vláda při pokračování restriktivních opatření. Pokud si žadatel požádal o původní kompenzační bonus za období od 1. do 15. února 2021, může požádat o nový kompenzační bonus, který mu bude snížen o již vyplacenou částku. Maximální možná výše podpory za únor 2021 tak může dosáhnout 28 000 Kč.

V případě osob vykonávajících práci na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti zůstává výše nového kompenzačního bonusu na původní částce 500 Kč denně. O tuto částku mohou nově při splnění podmínek žádat i podnikatelé a společníci, kteří jsou nemocensky pojištění, a to za každý den, kdy jim byla nařízena izolace či karanténa. Podmínkou je, že už za daný den nejsou příjemci nového kompenzačního bonusu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).