Hlavní navigace

Odklad elektronizace státní správy škodí podnikatelům

16. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle ICT Unie by stát už dále neměl odkládat implementaci projektů elektronizace státní správy a samosprávy. Pokud by došlo k posunu, hrozily by finanční ztráty a růst byrokratické zátěže občanů a firem. „Pokud se naplánované projekty nedokončí a nepropojí se navazující systémy, pak jsou zcela ztraceny všechny související investice,“ komentoval prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Jak dále dodal Novák, oblast informačních technologií má svá specifika. Nejde při nich aplikovat metody, které se třeba využívají při stavbě silnic a dálnic. Projekty – stavby v IT, pokud mají plnit svou naplánovanou finální úlohu, se musí dokončit v rozumném horizontu, neboť nelze zprovozňovat jen části – torza budovaného systému. Jejich finalizaci nelze odkládat. Už vůbec ne v řádu let, tvrdí Svatoslav Novák.

Konkrétně se jedná například o novelu zákona č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě, která kromě jiného upravuje také elektronickou spisovou službu. Stávající verze zákona stanovila termín pro převod všech úředních dokumentů do elektronické podoby k 31.7.2012, jenže novela jej odsouvá o tři roky. Zůstává otázkou, jak se budou realizovat navazující projekty jako portál datových schránek, státní digitální archiv, elektronická sbírka zákonů nebo funkčnost základních registrů. Ohrožena tím může být i elektronická komunikace přes datové schránky, domnívá se Novák.

Velká část projektů je podle Nováka navíc spolufinancována z fondů EU a jejich časový odklad může ohrozit jejich další financování. Čtěte také: Chcete mít možnost konvertovat datovou zprávu i za 10 let? Poradíme vám, jak na to

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).