Hlavní navigace

Odložené platby? Řešení pro nedůvěřivé zákazníky e-shopů

15. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Odložené platby jsou stále oblíbenější po celém světě. Může za to zvyšující se popularita internetového nakupování a vliv má také probíhající pandemie.

Odložené platby (BNPL, buy now pay later) spočívají v tom, že zákazník zaplatí až poté, co má zboží v ruce. Jak uvádí server Měšec, nejedná se o půjčku, přestože se termín odložená platba objevuje v zákoně o spotřebitelském úvěru, kde je bez vysvětlení uvedena jako jedna z variant spotřebitelského úvěru. 

Alternativa dobírky

Mezi hlavní výhody odložených plateb patří jednoduchost, rychlost a bezpečnost. Podle Michala Šmídy, CEO a zakladatele Twisto, je pro řadu lidí zásadní také vylepšení cashflow, nemusí posílat vlastní peníze e-shopu a následně na ně čekat v případě vrácení objednaného zboží. Odložená platba přináší do internetového nakupování zážitek z kamenného obchodu, dodává.

Také podle Equa bank, která začala odložené platby nabízet e-shopům a jejich zákazníkům jako první banka u nás, odbourává tato platební metoda dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit předem před obdržením zboží. Tyto bariéry jsou i důvod, proč je u českých spotřebitelů tak oblíbená platba na dobírku, která má však řadu nevýhod jak pro prodávající, tak pro kupující, doplňuje Petr Baťka, Head of External Sales Equa bank.

Kdo je nabízí?

Equa bank nabízí platební metodu PlatímPak, která umožňuje zákazníkům e-shopů nakupovat hned a zaplatit za zboží až potom, co ho mají doma a v klidu zkontrolují. Taková platba je vyhodnocena do 60 sekund a zboží stačí zaplatit kdykoliv do 30 dní od nákupu. Prostřednictvím PlatímPak lze uhradit zboží až do výše 25 000 Kč za jeden nákup, a to i opakovaně. Pokud zákazník nezaplatí bance objednávku do 30 dnů, může požádat o převedení na pravidelné měsíční splátky. Neuhrazená platba se tak převede na spotřebitelský úvěr u Equa bank s výhodnou sazbou, popisuje Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank

Odložené platby na jeden klik pod názvem Twisto Pay nabízí i Twisto. Bez registrace má zákazník na zaplacení 14 dní a s registrací až 45 dní, a to bez jakýchkoliv poplatků. Registrovaní klienti si navíc mohou nákupy nad 1 500 korun rozložit do splátek. Mall Pay je platební metoda fungující nejen na Mall.cz, ale v mnoha dalších e-shopech. Zákazníci si mohou vybrat ze dvou účtů: Účet na zkoušku bez ověření nebo Účty s ověřením. Bez ověření platí limit na nákupy do 5 000 korun a zákazníci platí do 14 dní po objednání s tím, že každý nákup má vlastní datum k platbě. U ověřených účtů je možné provádět nákupy s odloženými platbami až za 50 tisíc korun s tím, že platbu lze provést až do padesáti dní po objednání. Klienti pak všechny nákupy platí v měsíčním vyúčtování a část tohoto vyúčtování si mohou o měsíc odložit. 

V internetovém obchodě Alza je zase možné nakupovat na třetiny, a to díky jejich vlastní finanční službě jménem Třetinka. Jak název napovídá, při nákupu se platí pouze třetina ceny a její zbytek je třeba uhradit až do tří měsíců. Je zde potřeba být registrovaný v e-shopu, nakoupit za alespoň pět tisíc za poslední rok a mít dvě dokončené objednávky. Alza následně vyhodnotí bonitu, a když bude skóre v pořádku, může zákazník bezstarostně nakupovat. Záleží přitom jen na něm, jak si platby sám rozvrhne. Jak Alza uvádí v tiskové zprávě, službu využívají například zákazníci, kteří pracují na projektové bázi a své příjmy nemají rovnoměrně rozložené v čase, nebo živnostníci ovlivnění sezónními výkyvy nebo třeba koronavirovou krizí.

Jak jsou rozšířené?

V Equa bank spustili službu PlatímPak na jaře tohoto roku a aktuálně spolupracují s více než stovkou e-shopů a každým dnem připojují další. Vysoce růstový trend pozorují i ze strany zákazníků. Mezi říjnem a listopadem jsme zaznamenali 36% nárůst v počtu žádostí o službu PlatímPak, a to bezkonkurenčně nejvíce v segmentech bydlení a elektronika, upřesňuje Kateřina Petko. Petr Baťka předpokládá, že se v budoucnu český trh začne blížit například německému, kde odložené platby tvoří 30–40 % plateb v e-commerce a že postupně tato metoda nahradí také u nás dobírku.

školení červen - novinky

Michal Šmída počítá s tím, že meziročně se zájem o jednoduchou platbu přes Twisto Pay zvýší minimálně třikrát. V České republice a v Polsku vyzkoušelo Twisto Pay (online platbu v e-shopu) více než 1,3 milionu lidí. Na obou trzích spolupracujeme s více než dvěma tisícovkami e-shopů, z toho z ČR jich je přes 1 200. Zájem e-shopů značně vzrostl v době pandemie, kdy Twisto Pay začala využívat řada významných značek, například e-obuv.cz, Tescoma, Gymbeam, Reserved nebo KFC, uvádí Michal Šmída.

Jaké mají provozovatelé další plány?

V Equa bank chtějí rozšiřovat seznam e-shopů, se kterými spolupracují. V tuto chvíli již jednáme s několika velkými e-shopy a evidujeme i nárůst žádostí ze strany menších hráčů na trhu, prozrazuje Kateřina Petko. Ve Twisto po vzoru nejrozvinutějších světových trhů stále rozšiřují možnosti odložených plateb. Například v listopadu spustili Nákup na třetiny, s přímým nákupem v jejich aplikaci a bez úroků. To je novinka, kterou Twisto do Česka přineslo jako první. Nákupy rozdělené na více plateb a bez poplatků dávají lidem možnost správně pracovat s cashflow, což chceme naučit všechny Čechy, nejen ty mladé, doplňuje závěrem Michal Šmída.

Kde raději nakupujete vánoční dárky?

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).