Hlavní navigace

Odložení kontrolního hlášení neprošlo, plátci DPH se musí chystat na nový výkaz

22. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Koalice dnes v poslanecké sněmovně neumožnila projednat novelu zákona o DPH, která posouvala kontrolní hlášení o jeden rok. O ledna tak začíná hlášení platit.

Od příštího roku musí plátci DPH počítat s novou povinností – s kontrolním hlášením. Vládní koalice totiž dnes zamítla návrh opoziční ODS, aby se kontrolní hlášení odsunula o jeden rok. Ministr financí Andrej Babiš nicméně opětovně přislíbil, že zmírní sankce.

Čtěte také: O sankcích u kontrolních hlášení se pořád jedná, ve hře jsou už jen dvě varianty

Kontrolní hlášení bude, sankce se snad zmírní

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na dnešní dopoledne byla svolána mimořádná schůze poslanecké sněmovny, která měla projednat návrh novely zákona o DPH z pera opoziční ODS. Ta chtěla posunout povinnost podávat kontrolní hlášení o jeden rok. Podle ODS totiž nejsou podnikatelé na kontrolní hlášení připraveni. Pak je tu samozřejmě ještě jeden důvod. Asi také všichni víte, že skupina senátorů podala podnět k ústavnímu soudu, a bylo by proto logické vyčkat na jeho výrok, a to by nám zase umožnilo to, kdybychom to kontrolní hlášení o rok odložili, doplnil dnes ve sněmovně Petr Fiala, předseda ODS.

Na projednávání zákona ale nakonec ani nedošlo. Koalice totiž neschválila návrh pořadu mimořádné schůze a zákon tak vlastně zamítla ještě předtím, než mohl být vůbec projednán. Od 1. ledna 2016 tak nabývají účinnosti paragrafy, které kontrolní hlášení zavádí. První hlášení budou muset podnikatelé podat do 25. února (čtvrtletní plátci do 25. dubna). Zákon navíc pořád obsahuje přísné lhůty a pokuty. Andrej Babiš ovšem dnes znovu přislíbil, že sankce zmírní. Tam bude zavedena možnost promíjení pokut, je tam i zpětná působnost. A taky je to samozřejmě něco nového a finanční správa k tomu bude i tak přistupovat. A samozřejmě z promíjení budou vyloučeny právnické a fyzické osoby, které za poslední tři roky závažným způsobem porušily daňové a účetní právní předpisy, uvedl Andrej Babiš.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).