Hlavní navigace

Odložit ostrý start #EET? Ministerstvo takový scénář připouští

29. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ostrý start evidence tržeb se zřejmě posune. Uvažuje o tom ministerstvo financí, které se chce finálně rozhodnout do konce srpna.

Další nejistota pro podnikatele v oblasti elektronické evidence tržeb (EET)? Ostrý start má podle zákona o evidenci tržeb začít už 1. prosince, nyní ministerstvo financí připouští, že ho posune. Přitom se změně termínu vždy důrazně bránilo.

Jak informovala Česká televize, ostrý start EET by se mohl posunout o měsíc, na 1. leden 2017. Že o této variantě ministerstvo financí přemýšlí, potvrdil serveru Podnikatel.cz i Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR): Když jsme byli na pondělní schůzce s panem ministrem Babišem, tak se nás skutečně ptal, zda ostrý start evidence tržeb neodložit. Naší podmínkou je, aby systém byl hlavně bez chyb, uvedl Havlíček. 

Pro posunutí termínu hrajou podnikatelům do karet hned dvě věci. Spuštění tak rozsáhlého systému těsně před Vánocemi by se mohlo odrazit v chybovosti systému. Ministerstvo si díky posunutí termínu navíc zajistí, že případně chyby může ještě odladit. 

Odložení evidence tržeb o měsíc nehraje v celém projektu až takovou roli. Důležitá je především zkušební doba, během které si podnikatelé EET pořádně osahají, říká Havlíček.

Ministerstvo financí je navíc pod palbou žádostí o udělení výjimek a změn. První už tento týden potvrdila AMSP ČR, která dohodla změnu pro e-shopy. O dalších pak jedná. Různé úlevy požadují také samotní politici. Pravicová opozice se pak obrátila na ústavní soud a domáhá se tak zrušit celou evidenci tržeb včetně příslušného zákona. 

Zda se nakonec ostrý start evidence tržeb skutečně posune, o tom rozhodne ministerstvo financí nejpozději do konce srpna. 

Původní harmonogram zavádění EET

Zavedení elektronické evidence tržeb se zpočátku v první vlně bude týkat podnikatelů poskytující ubytovací a stravovací služby.

V druhé vlně dolehnou e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna bude se bude týkat ostatních činností vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství. Čtvrtá vlna dolehne na řemeslníky a vybrané výrobní činnosti.

Původní harmonogram zapojení do EET
Kdy Kdo
1. prosince 2016 (8 měsíců po vyhlášení zákona) Ubytovací a stravovací služby
1. března 2017 (11 měsíců po vyhlášení zákona) Maloobchod a velkoobchod
1. března 2018 (23 měsíců po vyhlášení zákona) Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství;
1. června 2018 (26 měsíců po vyhlášení zákona) Vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).