Hlavní navigace

Odložme 3. a 4. vlnu EET o 9 měsíců, navrhuje KDU-ČSL a STAN

4. 7. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Poslanci lidovců a STAN navrhují o 9 měsíců odložit třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb (EET). Novelu zákona chtějí schválit již v prvním čtení.

Jak uvádí autoři v důvodové zprávě, před startem dalších fází by se dosavadní implementace EET měla vyhodnotit, a proto by mělo dojít k odkladu.

Lidovci a STAN chtějí odklad EET

Poslanci KDU-ČSL a STAN poslali do připomínkového řízení novelu zákona o evidenci tržeb, která odkládá start třetí a čtvrté vlny EET o dalších 9 měsíců. Třetí vlna (například stánky s občerstvením nebo farmářské trhy) by dle původních plánů měla odstartovat 1. března 2018 a čtvrtá (hlavně řemeslníci) 1. června 2018. Dosavadní data k evidenci tržeb a jejímu přínosu jsou však rozporuplná, značné rozdíly vykazují statistiky ČSÚ a MF ČR. Před vstupem dalších fází v účinnost je vhodné, aby dosavadní implementace byla vyhodnocena, vysvětlují autoři novely návrh odkladu.

Podle lidovců a STAN je vzhledem k termínu sněmovních voleb na konci října 2017 a předpokládanému povolebnímu vyjednávání takřka vyloučeno, aby se případné úpravy evidence tržeb stihly ještě před účinností dalších fází. Programy kandidujících subjektů vyjadřují vůli ke změně evidence tržeb, na kterou ale reálně nebude čas. Nejistota povinných subjektů je poškozující. Proto navrhujeme odsunutí účinnosti třetí a čtvrté fáze o devět měsíců, což zajistí dostatečný prostor pro případné přijetí změn a přípravu povinných subjektů, píše se v důvodové zprávě.

Novelu navrhují její autoři schválit již v prvním čtení. Účinnosti by měla nabýt dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Původní podobu EET lidovci podpořili

Ačkoli změnu EET navrhuje i vládní KDU-ČSL, při hlasování o původní podobě EET zvedli takřka všichni lidovci ruku pro zákon. Před časem též lidovci předložili návrh, aby se EET netýkala nejmenších podnikatelů.

Čtěte také: Zákonodárná kreativita lidovců. S čím nesouhlasí, to při hlasování podpoří

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).