Hlavní navigace

Odložte výrobcům a prodejcům lihovin DPH, volají zástupci podnikatelů

20. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zástupci podnikatelů navrhují, aby vláda výrobcům a prodejcům lihovin kompenzovala zavedení prohibice a poskytla jim okamžitý daňový odklad DPH.

Zástupci malých firem navrhují odložení DPH pro výrobce a prodejce lihovin. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) dopadá prohibice výrazným způsobem na malé obchodníky, výrobce lihovin a stravovací zařízení. Její zavedení proto považuje asociace za ukvapené. Jak uvedl předseda AMSP Karel Havlíček, v současnosti se s vaničkou vylévá i dítě.

Čtěte také: Česko bez tvrdého alkoholu. Milionové ztráty i šance pro sběrače

Reálně hrozí varianta, že se i přes objektivní snahu nepodaří obnovit odstávky výroby a stovky firem se tudíž ke konci měsíce dostanou do vážných problémů s řízením hotovosti.  Navrhujeme udělat vstřícný krok a poskytnout těmto firmám okamžitý daňový odklad DPH,  spojený s osvobozením od všech nově vzniklých úroků z prodlení. Uznávám, že to je nestandardní řešení, ale nestandardní je i prohibice, uvedl předseda AMSP Karel Havlíček.

AMSP dále pochybuje o návrhu na nové kolkování lihovin a vystavování tzv. rodných listů ke každé šarži. S tímto názorem souhlasí i Evropská konfederace výrobců lihovin (CEPS), která zaslala českému premiérovi dopis, ve kterém ho vyzvala aby od nových kolků ustoupil. Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí, uvedla CEPS v dopise.

Čtěte více: Nečas chce pro alkohol nové kolky a „rodný list“

Podle AMSP navíc výše zmíněná opatření postihnou hlavně malé firmy. V případě, že se situace nevyřeší do konce září a  neobnoví se řádná výroba a prodej, AMSP navrhuje zvážit vytvoření zvláštního fondu, kterým se malým a středním výrobcům poskytne přednostně půjčka pro překlenutí výpadku výroby, doplnil Havlíček.

BRAND23 Workshop

Celkově na otravu metanolem zemřelo zatím 23 lidí a další desítky se jím otrávily. Policie vytvořila v této souvislosti speciální tým, který by měl rozkrýt strukturu “pančovací mafie”. Na kauze se rovněž podílí Útvar pro odhalovaní organizovaného zločinu. Dosud bylo obviněno 30 lidí, z nichž 9 umístil soud do vazby.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).