Hlavní navigace

Odměny? Většinou jen pro manažery a specialisty

24. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podniky nešetří odměnami pro své vrcholné manažery, zato dělníci, pokladní a uklizečky se jich dočkají jen výjimečně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Merces.cz, do něhož přispělo přes 80.000 lidí z celé České republiky.

Více než polovina specialistů a vrcholových manažerů hlavně ve finančnictví a telekomunikacích dostává ke svému platu odměny. Nejlépe si prý vedou vrcholoví manažeři. Nejenže mají nejvyšší průměrné mzdy (od 60.000 výše), ale dostávají k platu i nejvyšší roční odměny. Například marketingoví ředitelé si loni přišli až na 490 procent svých průměrných platů, tedy 300.000 Kč. Mezi vrcholové manažery se výší odměn dostali pouze realitní makléři. Celkem pětina z nich brala v průměru 490 procent průměrné mzdy, která je ale výrazně nižší než ohodnocení členů top managementu, uvádí se v průzkumu společnosti Merces.cz.

Oproti tomu jen několik málo procent uklízeček, pokladních, pracovníků ostrahy a pomocných dělníků dostalo loni k platu odměnu.

Merces.cz je projekt slovenské společnosti Profesia, která na stránce www.merces.cz umožňuje každému srovnat svou mzdu s lidmi, kteří pracují na stejné či podobné pozici, práci vykonávají ve stejném regionu, mají také srovnatelnou praxi a podobně.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).