Hlavní navigace

Názor k článku Odpuštění sociálka a zdravotka se týká i OSVČ vedlejších, má to ale háček od ViR - Pane Morávku, Kategorické tvrzení že "Pokud jste OSVČ...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2020 1:14

  ViR

  Pane Morávku, Kategorické tvrzení že "Pokud jste OSVČ a máte souběh se zaměstnáním, zálohy na pojistném z samostatně výdělečné činnosti platit nemusíte (už před novelami).", nemusí být vždy pravdivé.

  Jedna z obezliček může být (ale nemusí) za jakých okolností může být za hlavní zdroj příjmů považováno zaměstnání. Neb s tím může souviset, za jakých okolností "samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů" z titulu souběhu se zaměstnáním.

  A, zjednodušeně řečeno, zaměstnání může být "hlavní" činností pro účely zdravotního pojištění jen tehdy, pokud je ze zaměstnání za tuto osobu odvedeno zdravotní pojistné alespoň z minimální mzdy.

  Mám osobní zkušenost se změnou z vedlejší SVČ z titulu zaměstnání, z něhož bylo pojistné odváděno v dostatečné výši, a proto jsem zálohy neplatil, na vedlejší SVČ z titulu, že je za mne plátcem pojistného stát kdy zálohy platím (pravda, spíše symbolické). Došlo k tomu, když jsem začal pobírat předdůchod, čímž jsem se stal státním pojištěncem bez určeného minimálního vyměřovacího základu, a současně si zkrátil pracovní úvazek v zaměstnání na 1/8, s příjmem pod úrovní minimální mzdy). Pokud bych se zkrácením úvazku a snížením výdělku ze zaměstnání nezačal současně pobírat předdůchod, stala by se má SVČ z pohledu zdravotního pojištění činností hlavní (z důvodu nízkého odvodu ze zaměstnání).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).