Hlavní navigace

ODS: Státní rozpočet vyrovnáme do roku 2017

4. 5. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Chceme zavést daňové prázdniny pro živnostníky, kteří vytvoří nové pracovní místo. Plánujeme též vratku DPH z faktur po splatnosti. V roce 2017 budeme mít už vyrovnaný rozpočet, slibuje strana ODS.

Dnes si mohou čtenáři business serveru Podnikatel.cz přečíst předposlední díl volebního speciálu „10 otázek pro…“. Všechny politické partaje, které mají podle průzkumů šanci dostat se do poslanecké sněmovny, v něm odpovídají na stejné otázky. Dotazy se týkají konkrétních plánů v oblastí daní z příjmů, DPH, pojistného, regulačních poplatků či důchodů. Dnes se serveru Podnikatel.cz prezentovala, podle průzkumů zatím druhá nejsilnější strana, ODS.

Prostor dostaly politické strany: Strana zelených, Strana práv občanů, KDU-ČSL, TOP 09, Věci veřejné, KSČM, ODS a ČSSD.

1) Které sekce vašeho volebního programu jsou klíčové právě pro podnikatele?

ODS představila sadu opatření přímo pro podnikatele – daňové prázdniny pro živnostníky, kteří vytvoří nové pracovní místo, vratka DPH z faktur po splatnosti, státní garance odstupného pro nově vytvořená pracovní místa, slevy na sociálních pojištění u těch, kteří to opravdu potřebují. Dále jde o podporu částečných úvazků, zabránění zvýšení daní a odvodů, zachování výše daňových paušálů a odpisů, a další opatření.

2) Jaké případné změny navrhujete v oblasti daně z příjmů? Ať už fyzických či právnických osob.

Plánujeme prosadit daňovou reformu, která celkově zjednoduší a zpřehlední daně z příjmů. Sazby nehodláme měnit.

3) Jste pro zachování superhrubé mzdy, tak jak je koncipována v současnosti?

Superhrubá mzda měla zpřehlednit daňový systém, aby každý poplatník viděl, kolik skutečně odvádí státu. V tomto smyslu tato konstrukce funguje a nehodláme ji měnit. Daleko zásadnější je ale pro nás zachování rovné sazby daně.

4) Souhlasíte s vyššími odvody na sociálním pojištění pro OSVČ, o kterém uvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí?

Absolutně nikoliv. Na živnostnících stojí naše ekonomika. Zároveň tito podnikatelé nemají žádné výhody zaměstnaneckého vztahu (benefity, placená dovolená, jisté příjmy). Za jejich aktivitu je nesmíme trestat, ale naopak jim musíme jejich podnikání co nejvíce ulehčit.

5) Chcete nějak změnit daň z přidané hodnoty, popřípadě jak?

Daň z přidané hodnoty chceme zachovat na stávající úrovni.

6) Jaké jiné další změny byste v oblasti daní prosazovali?

Na rozdíl od levicových stran nechceme zvyšovat daně ani sociální odvody. Chceme snížit zadlužování prostřednictvím poklesu výdajů.

7) Máte v plánu snižovat schodek veřejných financí? Na jaké číslo byste se v horizontu čtyř let chtěli dostat?

Do roku 2012 chceme snížit schodek rozpočtu pod 3 % HDP. Rozpočet na rok 2017 bychom chtěli schvalovat jako vyrovnaný. V roce 2014 počítáme se schodkem 1,35 % HDP.

Anketa

Souhlasíte s programovými plány strany ODS?

8) Jaké změny chcete v oblasti výdajů státního rozpočtu? Kde je třeba podle vás nejvíce šetřit?

V příštím roce zavážeme jednotlivé ministry ke snížení provozních výdajů o 5 procent a kapitálových o 4 procenta. Zároveň prostřednictvím zabránění zneužívání sociálních dávek snížíme mandatorní výdaje. Ušetříme tím i na úrocích. V příštím roce snížíme schodek oproti plánu Fischerovy vlády o 50 miliard korun.

9) Jste pro zachování poplatků ve zdravotnictví? Popřípadě, jak byste systém poplatků změnili?

Regulační poplatky se osvědčily. Omezily zbytné návštěvy u lékaře. Čekárny nejsou přeplněné. Do systému přiteklo 5 miliard korun ročně a stejná částka se uspořila na výdajích. Zároveň ochranné limity ochránily statisíce lidí, kteří by jinak platili za drahé léky desetitisíce korun ročně.

10) Myslíte si, že důchodová reforma je potřebná? Pokud ano, jakou formu by měla mít?

školení červen 22 - tip do článku

Důchodová reforma je nutnost. Prosazujeme dobrovolnou možnost přesunu části sociálního pojištění do důchodových fondů. Jeden z nich by byl státní. Zároveň ale otevřeně říkáme, že na důchodové reformě je nutné najít co nejširší politickou shodu. Proto jsme ochotni přijmout jakoukoliv variantu, kterou doporučí nová Bezděkova komise.


Na otázky serveru Podnikatel.cz odpovídal Martin Kupka, tiskový mluvčí ODS. 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).