Hlavní navigace

OECD: Česká ekonomika letos vzroste o 4,5 procenta

24. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá České republice na letošní rok ekonomický růst okolo 4,5 procenta. V Praze to dnes řekl generální tajemník OECD Ángel Gurría. Ministerstvo financí letos očekává, že česká ekonomika vzroste o 4,9 procenta.

V příštím roce se má český HDP zvýšit podle odhadů OECD přibližně o pět procent, podle české vlády o 5,1 procenta. Podle studie o Česku, kterou dnes OECD zveřejnila, těží česká ekonomika z výrazného oživení růstu v letech 2005 až 2007, kdy se HDP zvýšil v průměru o více než šest procent. Organizace ale upozornila na výrazné zvýšení napětí na trhu práce. Nedávné celosvětové turbulence na finančních trzích českou ekonomiku zatím neovlivnily, dopady by ale mohl mít slabší růst v zahraničí, protože vyšší výkonnost ekonomiky je poháněna výrobou na vývoz, míní OECD.

Jádrová inflace zůstává v Česku podle OECD mírná, ale inflace spotřebitelských cen, která nyní roste kvůli zvýšení nižší sazby DPH a spotřební daně z tabákových výrobků, potlačuje skutečné výdaje na spotřebu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).