Hlavní navigace

Olomoucké tvarůžky chráněné označení ještě nedostanou

5. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Olomoucké tvarůžky se zatím na seznam chráněných označení v rámci EU nedostanou. Proti celoevropské registraci tvarůžků se sešly námitky. ČTK to řekl mluvčí Evropské komise Michael Mann.

Výhrady proti zanesení tohoto sýra s charakteristickou vůní na seznam potravin s chráněným geografickým označením vzneslo Rakousko a Německo. V Německu se vyrábí tvarově podobný harcký sýr. Podle jednatele loštické společnosti AW Jaroslava Kováře je to jen jedna z tvarových modifikací, navíc firma vyváží do Německa jen zanedbatelné množství sýra.

Europoslanec Jan Březina námitky očekával, neboť kolegové z Evropského parlamentu tuto možnost signalizovali. Přesto doufá, že Evropská komise bude tuto situaci řešit techniky a nenechá se ovlivnit politikou. Ta teď totiž musí posoudit oprávněnost námitek. Pokud je zamítne, věc je podle Kováře uzavřena. Pokud však ne, postoupí záležitost Úřadu průmyslového vlastnictví v ČR a pak začne běžet půlroční lhůta na vypořádání. Ovšem lhůta, ve které musí Evropská komise rozhodnout, není stanovena. Například karlovarské oplatky čekají na vyjádření už od 14. října, kdy se proti chráněnému zeměpisnému označení tohoto výrobku postavili Němci, kteří byli vysídleni z někdejšího Československa.

Mezi výrobky, které má Česko již chráněné, patří například hořické trubičky, karlovarský suchar, štramberské uši nebo žatecký chmel. Ještě se vyřizují žádosti pro pardubický perník a nošovické zelí, u nichž skončila lhůta pro podávání námitek na podzim. O registraci usiluje také jihočeská niva nebo heřmánek český. Při vstupu do EU získalo Česko i zápis Budějovického piva, BUdějovického měšťanského varu a Českobudějovického piva. Systém označování výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmí nikde jinde vyrábět, vznikl v roce 1992.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).