Hlavní navigace

Omezení otevírací doby obchodů se přiblížilo, zákaz kouření se oddálil

22. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zatímco návrh zákona na omezení otevírací doby obchodů prošel do druhého čtení, zákaz kouření v restauracích se nedostal ani na pořad jednání.

Možnost, že velké obchody budou muset mít během vybraných svátků zavřeno, se přiblížila. Poslanci totiž nechali příslušný zákon, který zákaz zavádí, projít do druhého čtení. Oproti tomu se naopak oddálil zákaz kouření v restauracích. Novela zákona, která by měla tuto novinku přinést, se totiž nedostává ani na pořad jednání.

Zavírání obchodů během svátků se přiblížilo

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě prošel do druhého čtení. Přiblížila se tak možnost, že během sedmi státních svátků budou muset mít obchody zavřeno. Konkrétně se počítá s tím, že by měly zůstat krámy zavřené na Nový rok, během Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak mohly mít otevřeno jen do 12 hodin. Evropská unie klade zvláštní důraz na sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci pracující ve svátek se nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují. Ve svátek by měla být rodina pohromadě a věnovat se, mimo jiné, rodinným záležitostem, uvádí se v důvodové zprávě k zákonu.

Zákon ovšem současně stanovuje výjimky. Omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Jestliže by obchody zákaz porušily, hrozila by jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohly by dostat pokutu až 5 milionů korun.

Pro zamítnutí zákona v prvním čtení hlasovala většina přítomných poslanců hnutí ANO, ODS a TOP 09. Pro posunutí do druhého čtení naopak hlasovaly strany ČSSD, KSČM, KDU – ČSL a také Úsvit.

Čtěte také: O svátcích ve velkých obchodech zavřeno. O návrhu opět jednají poslanci

Zákaz kouření se nedostává na pořad jednání

Zatímco zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě prošel do druhého čtení, zákon, který mimo jiné zakazuje kouření v restauracích, se nedostal ani na pořad jednání. Už nyní je tak zřejmé, že nestihne být do konce roku schválen.

Čtěte také: Zákaz kouření v hospodách půjde obejít jen stěží, upozorňují právníci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).