Hlavní navigace

Omezujete podnikatele, obnovte programy podpory, žádají vládu jejich zástupci

9. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vláda přichází s celou řadou nových opatření a omezení, která se dotknou podnikatelů. Podnikatelské asociace ale kritizují, že zapomíná na jejich podporu.

novými mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru by měla vláda obnovit programy podpory, které by zabránily výraznému propouštění zaměstnanců. S takovým požadavkem přichází Hospodářská komora České republiky. 

Podle ní by pomoc měla směřovat pouze do těch oborů, které vláda preventivně uzavře – jako jsou divadla, kina nebo sportoviště, nebo kde výrazně omezí možnost podnikat a pracovat, jako v případě dalšího omezení otevírací doby stravovacích zařízení a počtu lidí u jednoho stolu. Velkou chybou je také podle ní to, že vláda uzavře či omezí vybrané provozy už od půlnoci, čímž podnikatelům, kteří mají vládní opatření aplikovat v řádu hodin, vůbec neumožnila na to své provozy připravit.

Na to, že jsou opatření připravena bez náležitých ekonomických kompenzací, bez nichž se ve většině restaurací či v kulturních zařízeních prohloubí existenční problémy, upozorňuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle něj celkem sedm měsíců omezování provozu, bez možnosti plánování, je pro oblasti gastronomie a kultury v mnoha případech likvidační.

Kompenzační bonus pro OSVČ a ošetřovné

Vláda by v souvislosti se skluzem zavedení kurzarbeitu měla zvážit znovuobnovení programu Antivirus C, tedy novou aktivaci zákona o prominutí sociálního pojistného. Hospodářská komora podporuje novelizaci zákona o prominutí pojistného na sociální zabezpečení, který u malých zaměstnavatelů umožňoval prominutí sociálních odvodů za červen až srpen 2020.

NL Podnikatel do mailu

Bez ohledu na účinnost nového kurzarbeitu musí v podmínkách nouzového stavu a mimořádných opatření, budou-li účinná i po 31. říjnu, pokračovat dále i režim A Antiviru.

Zejména pokud bude nový lockdown některých provozů trvat déle, bude na místě otevřít zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ nebo modifikovat program COVID – Nájemné. Podpora by ale měla být adresnější, neměla by mít plošný záběr kompenzačního bonusu. Pokud by vláda v následujících dnech přikročila i k uzavírání škol, tedy 1. stupně ZŠ nebo mateřských škol, bude třeba znovu aktivovat na MPO program „Ošetřovné“ pro OSVČ.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).